Hlavní obsah

Babiše střídá v Agrofertu jako předseda představenstva Průša

23. 1. 2014, 14:06 – Praha

Zbyněk Průša se stal novým předsedou představenstva společnosti Agrofert. O jeho jmenování rozhodlo představenstvo firmy. Průša jakožto dlouholetý šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA nahradí v čele Agrofertu jeho majitele a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, uvedl ve čtvrtek mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Nový předseda představenstva společnosti Agrofert Zbyněk Průša (na archivním snímku).

Článek

Babiš se má stát v nové vládě vicepremiérem a ministrem financí. V pondělí proto oznámil, že v čele své firmy končí a že si sám podepsal výpověď. [celá zpráva]

Šedesátiletý Průša byl dosud zároveň místopředsedou představenstva Agrofertu. V této funkci jej nahradí člen představenstva Josef Mráz, který zastává také post výkonného ředitele Agrofertu. Tuto funkci bude Mráz vykonávat i nadále. Funkce generálního ředitele, kterou zastával Babiš, byla zrušena.

Babiš již v listopadu uvedl, že jako svého nástupce do čela Agrofertu navrhne Průšu a věří, že představenstvo jeho návrhu vyhoví.

Podle obchodního rejstříku je Babiš v orgánech sedmi firem a Nadace Agrofert Holding. Mimo jiné je uveden jako předseda představenstva Agrofertu a společností Kostelecké maso uzeniny, Profrost či AGF Media. Babiš v pondělí uvedl, že chce zůstat jen v Nadaci Agrofert, která se věnuje charitě.

Agrofert Holding zastřešuje celkem přes 200 subjektů a řadí se k největším firmám v Česku. Jeho jediným majitelem Babiš zůstává. Kvůli tomu bude podle politických konkurentů jako ministr financí ve střetu zájmů.

Reklama

Výběr článků