Článek
„Uděláme vše pro to, abychom ceny udrželi na co nejnižší úrovni. Ale vzhledem k rozsahu cel, i při snížené úrovni oznámené tento týden, nejsme schopni absorbovat veškerý tlak vzhledem k nízkým maloobchodním maržím,“ uvedl generální ředitel Walmartu Doug McMillon.
„Vyšší cla budou mít za následek vyšší ceny,“ dodal jednoznačně.
Cla uvalená na dovoz z Číny podle něj zvyšují náklady na elektroniku a hračky a ceny potravin zvednou cla uvalená například na Kostariku, Peru a Kolumbii, píše CNN.
„Obávám se, že spotřebitelé uvidí vyšší ceny. Pravděpodobně ke konci tohoto měsíce a pak určitě mnohem více v červnu,“ dodal finanční šéf Walmartu John David Rainey ve čtvrtečním rozhovoru pro CNBC.
McMillon byl jedním z šéfů maloobchodních společností, kteří u představitelů Bílého domu protestovali proti clům a varovali před dopady na spotřebitelské ceny a dostupnost zboží. Třetina zboží, které Walmart prodává v USA, pochází z dovozu, přičemž Čína je jedním z hlavních producentů, uvedl server listu Financial Times.
Předběžná dohoda mezi Washingtonem a Pekingem snížila cla na čínské dovozy ze 145 procent na přibližně 30 procent. Zároveň na dovoz z většiny ostatních míst světa USA vybírají plošná desetiprocentní cla, a to i po dobu pozastavení dodatečných vyšších cel. I desetiprocentní cla znamenají ale vyšší zátěž dovozu, než platila předtím.
Walmartu klesl v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 12,1 procenta na 4,49 miliardy dolarů (100 miliard korun). Tržby se o 2,5 procenta zvýšily a dosáhly 165,6 miliardy dolarů (3,7 bilionu korun). To je o trochu méně, než čekali analytici.