Hlavní obsah

Afghánistán nebude moci čerpat zdroje, zní z MMF

18. 8. 2021, 23:02

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu uvedl, že Afghánistán nebude moci čerpat ze zdrojů MMF kvůli nejasnostem ohledně uznání tamní vlády poté, co prakticky celou zemi i Kábul ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. Oznámila to agentura Reuters, podle níž země nemá přístup ani k novým nouzovým rezervám, takzvaným zvláštním právům čerpání (SDR).

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Bojovníci Tálibánu v ulicích Kábulu

Článek

„Mezinárodní měnový fond se jako vždy řídí názory mezinárodního společenství,” sdělil v prohlášení mluvčí organizace. „V současné době v mezinárodním společenství není dostatečně jasno ohledně uznání vlády v Afghánistánu. V důsledku toho země nemá přístup k SDR nebo jiným zdrojům MMF,” poznamenal.

Tálibán: V Afghánistánu rozhodně nebude demokracie

Blízký a Střední východ

Tálibán nečekaně rychle ovládl Afghánistán a v zemi ve středu pokračovala třetím dnem mnohdy chaotická evakuace cizinců i Afghánců z kábulského letiště. Tisíce lidí se tam uchýlily ve snaze opustit zemi. Tálibán opakovaně ujišťuje, že si přeje mír, že se ho není třeba obávat a že chce vytvořit širokou koalici. Dnes se nicméně objevila informace o protitálibánské demonstraci, proti které bojovníci hnutí tvrdě zasáhli a několik lidí zemřelo.

Ne všichni se Tálibánu podvolili. Jedna malá provincie vyhlásila odboj

Zahraniční

Světová zdravotnická organizace (WHO) mezitím vyzvala světové společenství, aby zabránilo přerušení humanitární pomoci Afghánistánu, a upozornila, že afghánský zdravotnický systém je zranitelný a zůstává terčem útoků. Některé státy, které se podílely na humanitární pomoci, jsou nyní zdrženlivé, podotkla agentura AFP.

Reklama

Výběr článků