Článek
Dotaz vznesl opoziční zastupitel Jiří Lodr (KDU-ČSL). „Slyšel jsem, že by oslavy měly být jednou za pět let nebo něco takového,“ zmínil. On sám je pro zachování každoroční připomínky konce druhé světové války a osvobození Plzně americkou armádou.
Primátor odvětil, že už pověřil vedoucí odboru komunikace a marketingu i další lidi z radnice, kteří budou spolupracovat s odbornými týmy. Krok zdůvodnil tím, že veteránům je kolem 100 let a pravděpodobně už do Plzně nezamíří. Letos dorazil pouze devětadevadesátiletý Harry Humason. „Myslím si, že není možné dělat pompézní oslavy bez toho, aby se jich účastnili veteráni. Byť si vážím rodin (pozn. redakce: potomků), které sem přijíždějí. Je určitě nutné najít nový nosný bod,“ sdělil.
Zásadní pro Zarzyckého budou právě závěry od odborníků. Ti se budou mimo jiné zabývat rozpočtem, hosty, programem i délkou oslav. „Můj názor je, že tohle byla krásná tečka za novodobou historií. Byla to důstojná vzpomínka na všechny, kteří se podíleli na osvobození Plzně i celého kraje,“ doplnil primátor.
Podle historika a publicisty Ivana Rollingera z Pattonova muzea je vítán jakýkoliv nápad. „Nebráníme se inovacím,“ podotkl. Připomněl, že v minulosti se akce konala pouze jednou za pět let. „Uvidíme, zda se k tomuto modelu město zase uchýlí. Nicméně plzeňské oslavy v této podobě, na které spolupracuje řada organizací a klubů, jsou opravdu jedinečné v celé Evropě,“ zdůraznil.