Hlavní obsah

Historik a plzeňský primátor si vjeli do vlasů kvůli veteránovi. Jeden druhého označil za lháře

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Devětadevadesátiletý americký veterán Harry Humason se stal hvězdou Slavností svobody v Plzni. Historik Jiří Klůc se poté ostře opřel do města, že nezaplatilo vzácnému hostu letenky ani obědy. Podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) však magistrát splnil veškeré domluvené požadavky. Kritiku nyní označil za nechutnou dehonestační kampaň.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

Americký válečný veterán Harry Humason v Plzni vzpomínal na osvobození jihozápadních Čech.

Článek

Klůc veterána vypátral a minulý týden provázel na oslavách v západočeské metropoli, kdy si lidé připomínali konec druhé světové války a osvobození americkou armádou. „Slavnosti jako takové byly velkolepé a dobře udělané. Ale to, jak se město zachovalo k Harrymu, je prostě ostuda,“ podotkl historik.

Upozornil, že Humasonova rodina si musela vzít půjčku, aby nákladnou cestu do Evropy zaplatila. Dcera Linda kvůli tomu vypsala veřejnou sbírku. „Neřešil bych to, ale primátor se chlubil na sociálních sítích, že Harry je významnou osobností letošních oslav. Postavil si na něm svoje PR. Nicméně pak pro něj neudělal skoro nic,“ zlobil se Klůc.

Vadilo mu například, že veterán si musel sám uhradit nákladnou letenku či stravu. Nedostal ani pozvání na oběd s prezidentem a belgickým králem, kteří do Plzně výjimečně zavítali.

Foto: archiv Jiřího Klůce

Americký veterán Harry Humason a historik Jiří Klůc

Podle primátora jde o nechutnou dehonestační kampaň

Radnice namítla, že zaplatila vše, co si rodina přála uhradit. „Šlo konkrétně o transfer z letiště a zpět do Prahy, protože pan Humason přiletěl z Holandska a odlétal do Frankfurtu. Dále se jednalo o ubytování pro tři osoby v hotelu Marriott, osobní doprovod a kompletní servis v rámci slavností,“ vyjmenovala mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Dodala, že letošní, jubilejní akce měla vyšší standard než obvykle. „Letenky jsme ani v minulosti veteránům nehradili. Projeví-li však rodina zájem, abychom na ně přispěli, bude nám ctí jí v tom vyjít vstříc,“ řekla před několika dny.

Dále uvedla, že veterán i jeho doprovod byli v Plzni velmi spokojeni, během akce i při svém odjezdu děkovali. „Co se týče společného oběda, seznam zvaných hostů byl v režii belgického královského paláce,“ sdělila Barborková.

Primátor se během čtvrtečního zastupitelstva k tématu vrátil. Slavnosti svobody zhodnotil jako velmi vydařené, poděkoval všem zainteresovaným stranám. „Mrzí mě ale dehonestační kampaň, kterou vůči městu i mně samotnému vede nejmenovaný historik, jenž evidentně lže,“ prohlásil Zarzycký.

Zopakoval, že veškeré požadavky, jež americký host měl, naplnili. „Ale dehonestační kampaň, která běžela několik dní, byla z mého pohledu nechutná,“ doplnil.

„Je to lhář a křivák,“ tvrdí Klůc o primátorovi

Historik ovšem něco takového odmítl. „Primátor by se měl zachovat jako chlap a postavit se k celé situaci čelem. On zatím hledá různé výmluvy. Je to lhář a křivák,“ osočil ho Klůc.

Zdůraznil, že po zveřejnění kritiky na sociální síti ho kontaktoval belgický velvyslanec. „Napsal mi, že hosty na společnou akci zvalo město, nikoliv ambasáda. Mám pro to jasný důkaz,“ poukázal na komunikaci.

Foto: Archiv Jiřího Klůce

Belgický velvyslanec Klůcovi napsal, že hosty na společný oběd zvalo město Plzeň.

Po vydání článku poslal primátor do redakce následující vyjádření: „Oběd a setkání na radnici byly dvě zcela odlišné akce. Oběda se neúčastnili ani belgičtí, ani američtí veteráni a jejich rodiny. Pro ně město ve stejný čas pořádalo recepci na náměstí Republiky, které se mimo jiné účastnil i Harry Humason.“

Na veteránovu cestu za více než 600 tisíc korun se nakonec složili především Češi. „Je úžasné, jak se lidi semkli. Posílali Harrymu krásné vzkazy. Do Evropy mířil hlavně na Slavnosti svobody. Ze západního pobřeží Ameriky k nám ale není přímý let. Navíc kvůli svému zdravotnímu stavu musel využít vyšší třídu, aby mohl ležet. Doprovázela ho dcera a ještě ošetřovatel, takže náklady prostě byly velké,“ shrnul historik.

Výběr článků

Načítám