Hlavní obsah

Vinaři lákají vzácného dudka chocholatého do vinohradů. Instalují pro něj budky

3:57
3:57

Poslechněte si tento článek

Mikulov

Dudek chocholatý z krajiny téměř zmizel. Zahlédnout ho je velkou vzácností. Někteří tuzemští vinaři se ho proto snaží vrátit do svých vinohradů, před pár dny tam pro něj umístili budky. Inspirovali se v sousedním Rakousku. Dudci, přirození predátoři, jim ve vinohradech pomohou likvidovat škůdce.

Foto: Hana Černohorská, Novinky

Michal Rozsypal z Valtic nainstaloval budky z dubu do vinic v Úvalech na Břeclavsku.

Článek

Vinaři ze spolku Dunajovské kopce umístili ve vinohradech osm budek, které si přivezli od kolegů z rakouské vinařské oblasti u města Wagram. Dvě z nich už dudek osídlil.

„Dudka jsme v krajině skoro přestali vídat. Přitom je to přirozený predátor, užitečný pták, který sbírá hmyz ve vinici. Proto nás napadlo, že když to funguje v Rakousku, mohlo by to tak být i u nás,“ řekl předseda spolku Lubomír Tichý. „Věříme, že když vytvoříme vhodné podmínky, přilákáme dudka zpět. Je to i signál, že krajina není jen výrobním prostředím, ale místem soužití lidí a přírody,“ dodal.

Foto: Michaela Celárková

Vinaři ze spolku Dunajovské kopce rozmístili do vinic osm budek. Ve dvou už dudci zahnízdili.

Podobné budky už dnes najdeme i v Šidlenách na Slovácku, ve vinařství Sonberk v Popicích, budky do svých vinohradů umístilo i vinařství Krásná hora ze Starého Poddvorova nebo pavlovský Plenér. Podle dudka nyní plánují vinaři i své zemědělské činnosti a aktivity. Momentálně totiž potřebují dudci hlavně klid pro hnízdění.

„Měli jsme v plánu mulčovat meziřadí ve vinohradech v Úvalech u Valtic, kde se dudci právě chystají uhnízdit v budkách, které jsme tam teprve minulý týden umístili. Odkládáme to, všechno počká, máme radost, že máme dudky,“ sdělil vinohradník Vinařství Plenér Vojtěch Brauner.

Foto: Michal Rozsypal

Dudek krmí samičku, která hnízdí v budce ve vinohradech Vinařství Plenér.

Dudci zmizeli z krajiny poté, co ubylo starých stromů a pestrou krajinu nahradila monokultura. Na území chráněné krajinné oblasti Pálava jich žije unikátní počet, asi padesát párů, což je podle ochránců přírody nejsilnější populace v České republice.

„Pálava s takovým počtem dudků je vlastně výjimkou a je to díky tomu, že je chráněná. Dudek je dnes vzácným ptákem, protože hnízdních dutin v doupných stromech je bohužel minimum,“ zmínil hlavní důvod úbytku vzácného ptáka zakladatel a předseda spolku Ekovín Milan Hluchý, který na myšlence návratu dudků do krajiny spolupracoval od začátku s rakouskými kolegy.

  • Doupný strom je strom s dobře vyvinutými přírodními dutinami, které mohou být využívány jako úkryt a hnízdiště.
Foto: Richard Blažek

Na Pálavě žije asi padesát párů dudka chocholatého, nejvíc v České republice.

V normální krajině nemá podle Hluchého dudek bez lidské pomoci šanci. „Potřebuje vhodné biotopy, kde se vyskytuje dostatek potravy,“ upozornil Hluchý.

A právě iniciativa, se kterou zhruba před třiceti lety přišel, teď projektu nahrává. „Tehdy jsme začali s technologií ozeleňování jednoho pásu meziřadí vinic. Takový pás se ideálně dvakrát ročně pokosí nebo pomulčuje, tedy zkrátí, což dudkovi vyhovuje,“ popsal Hluchý.

Budky jsou provizorní, vysaďte stromy

Dudek je speciální v tom, že sbírá hmyz v nízkých travních porostech. Potřebuje zhruba sedm centimetrů nízké trávníky s dostatkem hmyzu.

„Současné moderní vinohradnictví je pro něj ideální. Vinohrady se navíc přestaly stříkat insekticidy, tvrdou chemií, tím pádem na ozeleněných pásech je daleko více hmyzu. Proti obalečům se používají feromony, což je metoda, která znemožní páření, ale nic nezabíjí. Toto všechno dudkovi vyhovuje. Co mu chybí ve vinohradnické krajině, jsou hnízdní příležitosti,“ shrnul Hluchý.

Foto: Michal Rozsypal

Dudek hnízdí přirozeně v dutinách stromů, budky jsou jen provizoriem.

Vlastimil Sajfrt z Agentury ochrany přírody iniciativu ve vinohradech vítá. Budky jsou ale podle něj jen náhradním řešením. Přirozeně totiž dudek hnízdí v dutinách stromů.

„Těch už v krajině ale moc není. Dudci budky znají, vědí, že se v nich dá hnízdit, ale lepší je rozhodně podporovat přirozené hnízdění. Ideální by proto bylo, aby vinaři začali zároveň i vysazovat někam do mezí ke svým vinohradům stromy, které v budoucnu mohou poskytnout dudkům podmínky pro hnízdění,“ radí Sajfrt.

Ještě jednu podstatnou nevýhodu podle něj budky mají. Stávají se často přístupným krmítkem pro predátory, nejčastěji kuny. „Pro kuny jsou mláďata a vajíčka příjemným zpestřením. Predace je i u dutin ve stromech, ale v daleko menší míře. Do takové dutiny stromu se kuna hůř dostává. Ale zaplať pánbůh za budky od vinařů,“ uzavřel.

Související témata:

Výběr článků

Načítám