Článek
Navázali tak na projekt Terezy Nalezené, která v rámci své doktorandské práce pěstuje saláty na střeše univerzity. Libereckou zoologickou zahradu myšlenka studentky zaujala, proto se ji rozhodla převzít a přizpůsobit svým potřebám.
Od univerzity získala po ukončeném výzkumu doktorandky dva hydroponické stojany o celkové kapacitě 400 pěstebních slotů. Rostliny v nich rostou bez půdy, kdy jejich kořeny čerpají živiny z vodného roztoku. Stojany jsou nyní v návštěvnické části areálu, na louce za hlavním vchodem do zoo a v dětském koutku. Obě zařízení by mohla vyprodukovat až pět set salátů měsíčně.
„Ročně spotřebujeme více než dvaadvacet tisíc kusů různých druhů salátů pro krmení plazů, malých savců, primátů i kopytníků,“ popsala zooložka a specialitka výživy Petra Bolechová.
„Saláty a jiné zelené krmení se mimo jiné předkládají i plazům, kteří jsou choulostiví na obsah dusitanů, dusičnanů a jiných látek, které může průmyslově produkovaná zelenina obsahovat ve větším množství. Vlastní hydroponické pěstování, kde víme, jaké látky a v jakém množství do pěstebního systému přidáváme, je jistotou produkce krmivové základny i pro nejchoulostivější druhy zvířat,“ objasnil veterinář a ředitel zoo David Nejedlo.
Hydroponický způsob pěstování ve stojanech přináší i další výhody. Je efektivní, šetrný k životnímu prostředí a neklade nároky na prostor, k pěstování není potřeba zemědělská půda ani velké prostranství. Ve zmíněných stojanech totiž saláty a byliny rostou v řadách nad sebou a sklízet se dají postupně. Kromě salátu či bylin se dá stejným způsobem pěstovat také další zelenina, třeba rajčata, jejichž květy jsou pak i lákadlem pro včely.

Pěstování salátů v hydroponických stojanech na střeše univerzity.
„Jedná se o vynikající příklad spolupráce zoologické zahrady s univerzitou. I v tomto případě se jedná o využitelnou technologii v rámci zahrady, kdy si může zahrada část zeleniny vypěstovat a nemusí ji nakupovat. Samozřejmě neobstará veškerou potřebu. Navíc, zahradu navštíví statisíce lidí, vznikne tak možnost tuto metodu hydroponického pěstování zeleniny propagovat,“ ocenila spolupráci Květa Vinklátová, náměstkyně Libereckého kraje, který zoo zřizuje.
Ředitel Nejedlo dodal, že si zoo od této aktivity slibuje nejen větší soběstačnost, ale také by měla sloužit jako vzdělávací pomůcka a inspirace pro návštěvníky. ,,Jak lze inovativní technologie využít v praxi, a to nejen v péči o zvířata, ale i v širším městském kontextu,“ dodal.
Zoo Liberec se do alternativních způsobů zemědělství zapojila již v minulosti, kdy v takzvané jedlé zahradě spojila pěstování zeleniny s chovem ryb a prezentovala tím systém a myšlenky akvaponie. Oba tyto ekologické způsoby pěstování rostlin pak v zoo plánují využít i v novém velkém pěstebním zázemí, které vznikne v Údolí ohrožené divočiny. Tedy v připravované nové části zoologické zahrady.