Hlavní obsah

Myslivci v Hradci Králové nasadili proti nutriím lovecké psy

Hradec Králové

Nutrie říční do naší přírody nepatří a lidé by je neměli krmit. Bohužel tak činí a jejich stavy v našich městech narůstají. Přitom jde o zvířata nebezpečná. Umí zranit i člověka. Na Novém Hradci Králové se je myslivci snaží eliminovat i za pomoci loveckých psů.

Foto: Archiv Jaroslava Filipa

Maďarský ohař Barack pomáhá s lovem nutrií.

Článek

Jedním z nich je maďarský krátkosrstý ohař Barack Bor Obama, který takto spolu s majitelem Jaroslavem Filipem odlovil u slepých ramen Labe už třináct kusů. Celkem tu za poslední lovecký rok, což je od března do března, novohradečtí myslivci odlovili více než padesát kusů nutrií.

Lov je to náročný. Probíhá nejčastěji za šera nebo v noci, kdy je nutrie nejaktivnější. Ovšem je ostražitá, s výborným sluchem, a při sebemenším vyrušení mizí. Postřelená nebo zahnaná se dokáže dlouho skrývat v norách či pod hladinou.

„Je nutné bedlivě sledovat práci psa a být připraven mu okamžitě pomoci, protože věrnému čtyřnohému příteli hrozí vážné riziko. Zejména v podobě dlouhých a ostrých řezáků, které dokáží způsobit hluboká a vážná poranění. Nutrie dokáže být agresivní nejen vůči psovi, ale i vůči člověku,“ varoval Jaroslav Filip.

A pochlubil se, že jeho Barack vykazuje při lovu mimořádnou odvahu a vytrvalost. Dokáže zvěř vypudit z hustých porostů rákosin a křovin, dohledat ji ve vodě i na břehu a zadržet ji do příchodu lovce. „Přitom se s ní často dostává do přímého kontaktu. Navíc se nutrie často urputně brání,“ upozornil Filip.

Foto: Archiv Jaroslava Filipa

Jaroslav Filip a jeho ohař Barack Bor Obama.

Nutrie říční pochází z Jižní Ameriky a do Evropy byla zavlečena kvůli chovu na kožešiny. Po úniku nebo vypuštění z chovů se velmi dobře adaptovala na místní podmínky a rychle se šíří.

„Jsou přenašečem řady infekčních onemocnění nebezpečných pro domácí zvířata i pro člověka,“ pokračoval Jaroslav Filip s tím, že také výrazně poškozují břehy vodních toků a rybníků norami, čímž způsobují sesuvy půdy, propady terénu a narušují stabilitu. Stejně jako chránění bobři poškozují v blízkosti vodních toků stromy, když okusují jejich kůru.

„Na rozdíl od honiteb však na nehonebních pozemcích, kam patří parky, nábřeží, sídliště nebo okolí obytných domů, platí jiná pravidla než v honitbě. Možnosti regulace jsou výrazně omezené,“ zdůraznil Jaroslav Filip, proč je důležité, aby lidé nutrie nekrmili.

Foto: Archiv Jaroslava Filipa

Nutrie svými řezáky ničí i kůru na kmenech stromů.

Související témata:
maďarský ohař, viszla

Výběr článků

Načítám