Hlavní obsah

Zelenou horu letos nebudou spásat oblíbení berani. Chovatelé se bojí šíření slintavky a kulhavky

2:02
2:02

Poslechněte si tento článek

Žďár nad Sázavou

Byla to oblíbená atrakce, které je minimálně na rok konec. Zhruba dvacetihlavé stádo beranů v posledních pěti letech spásalo severozápadní svah Zelené hory na okraji Žďáru nad Sázavou a lidé se mezi nimi mohli v průchozí ohradě pohybovat. Chovatelé jsou však kvůli riziku šíření onemocnění slintavky a kulhavky (SLAK) opatrní a zvířata budou držet raději mimo dosah lidí.

Foto: Jiří Bárta

Kvůli hrozbě onemocnění slintavkou a kulhavkou letos berani s pastvou na Zelené hoře pomáhat nebudou.

Článek

Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění nedávno tvrdě dopadlo na některé zemědělce v Maďarsku a na Slovensku. A i když Česko minulý týden zrušilo většinu mimořádných veterinárních opatření na hranicích, pro chovatele je SLAK neustále velkým strašákem.

Pastvu ovcí zajišťovalo pro město Sdružení Krajina. „Zdraví zvířat i bezpečnost chovů v našem regionu jsou pro nás naprostou prioritou,“ říká ředitel Sdružení Krajina Tomáš Blažek.

Svoji roli sehrálo při rozhodování to, že Zelená hora je hojně navštěvovaná a kromě světoznámého poutního kostela sv. Jana Nepomuckého zařazeného na seznam UNESCO je v sousedství ohrady také hřbitov.

„Denně tudy procházejí stovky lidí z různých koutů republiky i ze zahraničí. Nikdo nedokáže zaručit, že si virus nepřinesou například na podrážkách obuvi. Přítomnost stáda v takto exponovaném místě by mohla vést k zavlečení nákazy i do okolních chovů, což by mělo fatální následky,“ varuje Blažek.

Podle vedení města jde o nezbytný preventivní krok. „Samozřejmě bychom si přáli, aby Zelená hora zůstala taková, jak ji poslední roky v sezoně známe – i s pasoucími se berany, ale zdravý rozum a odpovědnost musí zvítězit,“ reagoval starosta Martin Mrkos (STAN, Žďár – Živé město). Město se se sdružením domluvilo na ručním kosení a věří v návrat k normálu v příštím roce.

Berani odolného plemene Romney od chovatele z nedalekých Počítek bývali na Zelené hoře zhruba od půlky května do září. Udržovali pro techniku těžko dostupné svahy a pomáhali větší druhové pestrosti rostlin.

Samce vybíral chovatel kvůli tomu, že na rozdíl od ovcí téměř nebečí a nenarušují tak pietu na sousedním hřbitově.

Související články

Výběr článků

Načítám