Hlavní obsah

Šumice zase budou šumné. Stát už prodal většinu z tamních 18 rozpadajících se řopíků

Šumice

Jednou z nejlépe opevněných obcí na Moravě byly za první republiky Šumice na Brněnsku, kde se nachází hned 18 vojenských bunkrů neboli řopíků. Dva z nich jsou dokonce přímo v obci. Zarostlé betonové skelety nyní prodává ministerstvo obrany. Již třináct řopíků našlo své nové majitele.

Foto: Ministerstvo obrany

Jeden z prodávaných řopíků v Šumicích na Brněnsku

Článek

„Jsme zvědaví, jaké sousedy dostaneme a jaká čeká řopíky budoucnost. Moc k použití nejsou, snad jen jako expozice. Není v nich voda ani elektřina a nehodí se ani na to uskladnění brambor, protože v létě je v nich moc teplo a v zimě zima,“ řekl Novinkám šumický starosta Robin Ondrášek (Pro obec Šumice). O jeden z řopíků usiluje také obec, která by z něj chtěla udělat minimuzeum.

Šumice tvořily za první republiky linii opevnění Brna, a to v úseku mezi Pohořelicemi a Moravským Krumlovem. Síť bunkrů byla zbudována přímo na hranicích Moravy a Rakouska, v tomto případě na Břeclavsku a Znojemsku. Další řopíky vznikly jako vnitřní obranná linie blíže k Brnu. Jde ale o drobnější stavby s jednou místností a střílnou.

Foto: ministerstvo obrany

Je tam! V houští nalevo od bílého auta je prvorepublikový řopík.

Žádný z bunkrů nebyl využit. Po druhé světové válce začal jejich dlouhodobý a nezastavitelný rozpad, což urychlili zloději kovů. Veškeré kovové součástky od ocelových dveří po kusy kovů ze střílen skončily ve sběrnách. V ruinách si hrávaly děti. Každý, kdo bude chtít nyní takovou stavbu využít, si ji bude muset nejprve doslova vysekat ze zajetí záplavy náletových dřevin.

Foto: ministerstvo obrany

Střílna jednoho z řopíků v Šumicích

„Samozřejmě jsme rádi, že najdou alespoň nějaké využití. Ideální by bylo, kdyby měla veřejnost šanci se alespoň do jednoho opraveného řopíku podívat,“ řekl Ondrášek. Šumické bunkry se prodávají v cenovém rozpětí od zhruba 40 000 do 240 000 korun. Ministerstvo obrany prodá každý z nich nejvyšší nabídce. Ke každé stavbě obvykle přiléhá jen drobný pozemek.

Hora betonu pro niž není velké využití

Šumice usilují o získání řopíku, který je u potoka přímo ve vesnici. Zákony jsou nastaveny tak, že jej nemohly získat bezúplatným převodem od státu. Obec za něj proto nabídla 110 tisíc korun, nicméně byla přetlačena jinou a vyšší nabídkou. Radnice má ale předkupní právo, takže pokud bude ochotna tuto vyšší cenu uhradit, bude řopík její. Obec čeká na nabídku ministerstva.

Foto: ministerstvo obrany

Řopík ze Šumic obrůstající šípkovými keři

„Bunkry jsou pro nás netradiční ekologickou zátěží. Na jedné straně je nelze jen tak odstranit, protože jde o hory betonu, na druhé straně moc praktické využití nemají. Opravdu to chce nadšence, pro které řopík představuje něco více než jen zarostlou ruinu,“ dodal starosta.

Foto: ministerstvo obrany

Místy se beton na řopících rozpadá. Snímek jednoho z nich ze Šumic

Na území Čech, Moravy a Slezska vzniklo za první republiky v obavě před vzestupem nacismu v Německu okolo 830 betonových bunkrů, které ale nakonec nebyly využity. Bunkry lákají nejen děti, ale i hromady dobrodruhů. Jeden z nich se před časem při lezení do řopíku v Adamově na Blanensku zasekl v okně střílny tak nešťastně, že jej museli vyprostit hasiči.

Výběr článků

Načítám