Článek
Údaje vyplývají z environmentálního vyúčtování společnosti REMA Systém. „Novinkou oproti loňsku je údaj o zabránění vzniku odpadu, který je součástí letošního environmentálního vyúčtování pro kraje. Nejde už jen o množství recyklovaných elektrozařízení, ale také o objem odpadu, který díky recyklaci vůbec nevznikl,“ uvedl člen představenstva REMA Systém Ondřej Rybyšar.
Podle něj právě tento pohled názorně ukazuje širší dopad zodpovědného chování, a to od úspory surovin až po omezení těžby a znečištění. Díky recyklaci elektroodpadu lidé na jižní Moravě ušetřili přes 2,5 milionu kWh elektřiny, 130 tisíc litrů ropy nebo 510 tisíc metrů krychlových vody. Navíc se podařilo zabránit vzniku více než 10 tisíc tun odpadu. Kromě toho se zamezilo vzniku emisí oxidu uhličitého v objemu, který za rok vyprodukuje více než 2000 automobilů.
Environmentální politika
Ve sběru odpadních elektrozařízení přepočteného na jednoho obyvatele se kraj umístil na devátém místě. „Poskytnutá data pomáhají krajům lépe nastavovat environmentální politiku a cíleně podporovat udržitelná opatření. Věříme, že zveřejnění jasných a srozumitelných čísel o dosažených úsporách může motivovat obyvatele a posílit jejich zájem o správné nakládání s elektroodpadem,“ uvedl manažer regionálních zastoupení firmy Vítězslav Páral.
REMA Systém je jedním ze tří největších kolektivních systémů zajišťujících sběr odpadních elektrozařízení působících v České republice. Hlavními aktivitami firmy jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrických a elektronických zařízení jako například pračky, lednice, televizory, počítače, tiskárny, mobilní telefony a další přístroje. V oblasti ochrany životního prostředí působí od roku 2005, přičemž od té doby provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.