Článek
„Současné přístřešky působí nedůstojně, materiál degraduje, a především nevyhovují ani technicky. Apelovali jsme na to, aby v celkovém pohledu působila nová stanoviště kultivovaně a spíše nenápadně,“ uvedl ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. „Přestože se konstrukce zmenší zhruba na polovinu, splňuje všechny nezbytné technické požadavky,“ podotkl k přístřeškům, kde vojáci provádějí namátkové kontroly.
Do architektonicko-designérské soutěže na nová kontrolní stanoviště Pražského hradu se přihlásilo osmadvacet týmů. Na prvním místě se umístil Atelier HRA.
„Vítězný návrh vybrala odborná porota na základě diskuze, do které se zapojili odborníci z řad zástupců památkové péče, Policie ČR, Hradní stráže či výzkumného ústavu ČVUT. Do soutěže se mohl přihlásit kdokoliv, odevzdané soutěžní návrhy tak reprezentovaly velmi odlišné přístupy,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje, který spolupracoval na soutěži, protože má zkušenosti s architektonickými a designérskými soutěžemi a řešením veřejného prostoru.

Dosavadní kontrolní přístřešky
Nakonec podle poroty rozhodlo především funkční řešení, flexibilita konstrukce, kvalita materiálů i nerušivý design.
„Nové kontrolní stanoviště je navrženo citlivě s ohledem na scénografii Pražského hradu, kterou doplňuje svou hravou výpravností, ale nijak jí nekonkuruje. Nadto je návrh, v rámci předložených řešení, zcela unikátní díky hierarchizaci přídavných modulů a úhlednému zakrytí technologií,“ uvedla předsedkyně poroty Markéta Zdebská.

Současná podoba (nahoře) a ta budoucí (dole)

Budoucí přístřešky se dají rozšířit podle potřeby.
V užším výběru se porota anonymně rozhodovala mezi pěti návrhy. Ten vítězný se podle předsedkyně poroty vyznačuje subtilní konstrukcí i vysokou funkčností. „Přístřešky budou chránit před sluncem i deštěm, lze je snadno přemístit, libovolně redukovat nebo rozšiřovat o přídavné moduly,“ dodala Zdebská.
Příští rok se má otestovat první prototyp přístřešku, následně budou vyměněny u všech vstupů. „Snažili jsme se do komplikovaného historického prostředí, zaplněného vizuálně i významově, vstoupit s návrhem, který nemá ambici rozšiřovat staletý architektonicko-stavební vývoj Pražského hradu. Návrh přiznává svoji dočasnou povahu, a přitom na ní nestaví objektový výraz, nechová se jako festivalová atrakce,“ uvedl Vít Šimek z vítězného studia Atelier HRA k soutěži, kterou Správa Pražského hradu vyhlásila na konci loňského roku.
Už nyní je přitom jasné, že ani nová podoba přístřešků nepřinese změnu v možnosti uložit si u vstupu předměty, které je zakázané vnášet do areálu, jako jsou třeba zavírací nože nebo některé sportovní potřeby. „Součástí návrhu žádné schránky na předměty, které lidé nemůžou vnášet do areálu, nejsou,“ potvrdila pro Novinky Natálie Máchová ze Správy Pražského hradu.
Na Prašném mostě stavbaři v současnosti instalují výsuvné sloupky, které nahradí žluté kovové ježky bránící vjezdu automobilů. V srpnu se práce přesunou do ulice Na Opyši. Na instalaci sloupků pak navážou právě nová kontrolní stanoviště.