Hlavní obsah

Zeman nabídl Gerlochovi kandidaturu na ústavního soudce

22. 11. 2018, 18:47

Prezident Miloš Zeman nabídl prorektorovi Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi kandidaturu na ústavního soudce. Akademik, který se specializuje na teorii práva a ústavní právo a v současnosti zastává post místopředsedy Legislativní rady vlády, to řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu po středeční schůzce na Hradě. Doplnil, že se k návrhu „kloní kladně”.

Foto: Archiv Práva

Ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch

Článek

Zeman už dříve uvedl, že má celkem tři kandidáty, kteří by mohli nahradit končícího ústavního soudce Jana Musila. Ten chce na funkci rezignovat ze zdravotních důvodů. Jména zvažovaných adeptů prezident neprozradil, jen dodal, že kandidáty postupně navrhne Senátu. Z jeho vyjádření nepřímo vyplynulo, že uvažuje i o předsedovi pražského městského soudu Liborovi Vávrovi.

Gerloch Radiožurnálu sdělil, že by chtěl zároveň i nadále působit na právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde vede katedru teorie práva a katedru ústavního práva.

„Samozřejmě se kloním kladně k tomu návrhu, ale potřebuju si ujasnit ještě některé souvislosti osobní a pracovní,” řekl k možné kandidatuře na ústavního soudce.

Jak na svém webu uvádí Karlova univerzita, Gerloch se ve vědeckých pracích zaměřuje zejména na problematiku právního státu a demokratického politického systému, působení práva ve společnosti a na otázky ústavnosti a legislativy. Publikoval více než 160 vědeckých a odborných prací. Letos jakožto nezávislý kandidát kandidoval do Senátu ve volebním obvodu Prahy 12, kde však zvítězil Pavel Fischer.

Reklama

Související články

Výběr článků