Hlavní obsah

Vojáci vyšší platy nemají jisté, Černochová naštvala celou vládu

5:34
5:34

Poslechněte si tento článek

Překvapivé oznámení ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přidat každému vojákovi minimálně 8300 korun měsíčně naštvalo její kolegy ve vládě. Považují to za podraz, protože to ministryně s nikým nekonzultovala, a chtějí o výši platů v armádě ještě jednat. Není proto vůbec jisté, zda vojáci v polovině roku dostanou výrazně přidáno, jak jim Černochová slíbila.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Jana Černochová na jednání Poslanecké sněmovny

Článek

Ministr financí Zbyněk Stanjura Novinkám a Právu řekl, že o návrhu musí rozhodnout vláda, která o tom bude ještě jednat. Na dotaz, co říká na to, že ministryně navýšení platů prezentovala jako hotovou věc, odpověděl: „Když říkám, že o tom budeme jednat, tak to není hotová věc.“

Premiér Petr Fiala (ODS) otázku, zda kroky ministryně podporuje, nechal bez komentáře, protože jednání ještě nejsou u konce. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že hledají kompromisní řešení, protože je shoda, že vojáci musí dostat přidáno, ale o tom, kolik to má být, není ještě jasno.

Na otázku, jestli je pravda, že Černochové na jednání kabinetu minulý týden vytkli její sólo akci, odpověděl vyhýbavě: „Pro mě je důležitější, abychom našli řešení, které nevyvolá tenzi v bezpečnostních sborech.“

Ministryně si trvá na svém, že bez razantního navýšení platů není šance nalákat nováčky do armády a zároveň udržet zkušené vojáky. „Podle informací od náčelníka generálního štábu musíme pro plnění všech úkolů armády urychleně nabrat téměř 14 tisíc vojáků. Toho opravdu nelze docílit bez zásadních změn v jejich odměňování, a to jak stávajících, tak i budoucích vojáků. S kolegy ministry se na toto téma samozřejmě bavíme,“ odpověděla ministryně na otázku, zda je ochotná jednat ve vládě o mírnějším tempu navyšování platů, protože ostatní ministři její plán odmítají.

Návrh na navýšení platů oznámila Černochová minulý týden ve středu ráno. Poté zasedala vláda, a jak minulý týden informovaly Novinky, ministři se kvůli radikálnímu navýšení platů pohádali tak, že vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) z jednání kabinetu emotivně odešel.

Ministři Černochové vytkli, že byli bez diskuze postaveni před hotovou věc a případným odmítnutím vyšších platů by prohloubili napětí v armádě i u veřejnosti.

Výborný: Jednostranný krok destabilizuje sbory

Jednoznačně naštvaní jsou lidovci. Ministr zemědělství a šéf KDU-ČSL Marek Výborný byl podle svých slov nemile překvapen, když se o tak zásadním kroku, který musí vláda schválit, dozvěděl minulý týden z tiskové konference ministryně obrany. „Nelze zpochybňovat posílení platů v armádě, protože je poddimenzovaná, a to je riziko. Ale jednostranný krok může vést k destabilizaci bezpečnostních sborů jako celku,“ řekl Novinkám a Právu Výborný.

Stejně mluví i lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten je prý ochoten jednat o navýšení platů od začátku příštího roku. „Pokud mají být peníze nad rámec dohody a rozpočtu pro letošní rok, tak jedině ve formě odměn za mimořádnou aktivitu například při hlídání hranic a podobně. Ale plošné přidávání z hlediska zbytku státní správy vidím jako velmi komplikované. A to je diplomaticky řečeno,“ poznamenal Jurečka.

Ministři za STAN požadují, aby vláda nejednala jen o navýšení platů vojáků, ale i o vyšších odměnách pro policisty a hasiče, jak je navrhl šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Ten by chtěl od léta přidat plošně každému policistovi a hasičovi čtyři tisíce korun měsíčně.

„Musíme o tom jednat jako o celku, protože neexistuje vnější a vnitřní bezpečnost. Je důležité, aby nedošlo ve zbytku státní správy k dysbalanci,“ řekl Novinkám a Právu ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Babiš navyšování fandí, ale považuje ho za uplácení

Černochová minulý týden uvedla, že už letos by měly jít na vyšší platy dvě miliardy korun. To v průměru dělá při přepočtu na 28 tisíc příslušníků armády, vojenské policie a vojenského zpravodajství navýšení 12 tisíc korun hrubého měsíčně na každého vojáka.

Doposud přitom ministerstvo obrany tvrdilo, že náklady na navyšování odměn by měly letos být 375 milionů korun, což by činilo v průměru přes dva tisíce na vojáka měsíčně.

Navyšování platů vojákům přivítalo opoziční ANO. Podle předsedy hnutí Andreje Babiše je škoda, že vojákům vláda nepřidala už dávno. „Teď to paní ministryně pojala jako předvolební dáreček, aby si vojáky koupila. Kdyby k tomu přistoupili dřív, nemuselo tolik vojáku z armády odejít,“ řekl Novinkám a Právu Babiš.

Podle jednoho z ministrů, který nechtěl být jmenován, je ale prý naivní si myslet, že vláda navyšováním platů bezpečnostním sborům získá hlasy mezi vojáky a policisty. „Ti většinově v minulých volbách volili Babiše a hnutí ANO. Vyšší platy na tom nic nezmění,“ poznamenal.

Výběr článků

Načítám