Hlavní obsah

Vláda podpořila návrh ohledně pravidel pro lobbování

6. 12. 2021, 17:53 – Praha

Stanovení pravidel pro lobbování, jak je navrhli poslanci hnutí ANO, dosluhující vláda ANO a ČSSD v pondělí podpořila. Dolní komora se zabývala vládním návrhem na zprůhlednění lobbování už v minulém volebním období. Schvalování ale do voleb nedokončila.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Andrej Babiš

Článek

Hlavním nástrojem pro zprůhlednění ovlivňování má být zavedení evidence lobbistů i lobbovaných a zaznamenávání takzvané lobbistické stopy. Lobbisté i lobbovaní by museli vkládat do registru každého čtvrt roku zprávy.

Předloha vymezuje i okruh lobbovaných a definuje také samotné lobbování a lobbisty, za porušení pravidel by hrozily peněžité sankce i zákaz činnosti.

Cílem uzákonění pravidel je podle předkladatelů odlišení standardního lobbování od zákulisního, záměrně netransparentního.

Vláda se pokusí dostat lobbisty pod kontrolu

Domácí

„Regulace lobbování přispěje k odkrytí vazeb mezi lobbisty, zájmovými skupinami a veřejnými činiteli, čímž by mělo také dojít k omezení nežádoucích jevů s lobbingem často spojených,” stojí v důvodové zprávě.

Končící vláda sdělí podle předběžného stanoviska zákonodárcům, že regulace lobbování je potřebná. „Tuto potřebu zdůrazňují ve svých dokumentech i mnohé mezinárodní organizace, jako například Rada Evropy, OECD, ale také Evropská unie, která na absenci úpravy lobbování v České republice opakovaně poukazuje,” uvedli vládní legislativci.

V minulém volebním období zpochybňovali vládní návrh regulace lobbování poslanci ODS, SPD a KSČM. Zejména občanští demokraté, kteří budou nejsilnější stranou budoucího kabinetu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN, tvrdili, že přijetí navrhovaných pravidel by ničemu nepomohlo.

Babišova vláda v demisi chce zavést registr lobbistů a omezit korupci a klientelismus

Domácí

Reklama

Výběr článků