Hlavní obsah

Česko srovnalo počet diplomatů v Praze a Moskvě

22. 4. 2021, 14:19 • Aktualizováno 22. 4. 2021, 15:43
Novinky, jas

Česká republika rozhodla o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Zastropování počtu diplomatů je podle ministra zahraničí standardním krokem. Čas na stažení diplomatů má Rusko do konce května. ČR po Rusku požadovala zpětvzetí rozhodnutí o vyhoštění 20 diplomatů.

Jakub Kulhánek k výsledkům jednání české diplomacie Video: ČTK

 
Článek

Na tiskové konferenci vystoupili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Jakub Kulhánek a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD).

Podle Babiše je prezident Miloš Zeman o rozhodnutí informován a podporuje jej.

„Nejde nám o eskalaci, máme zájem na korektních vztazích,” zdůraznil Babiš.

Postup české vlády budí rozpaky například u bývalého velvyslance ve Francii Petra Druláka. „Je to diplomacie s kladivem, je to asi nejsilnější, co můžeme udělat, rozhodně to není standardní,” uvedl pro Českou televizi.

Záznam: Vyjádření k výsledkům jednání české diplomacie a reakci ČRVideo: ČTK

„Já si myslím, že ty přijaté kroky jsou nešťastné, je nešťastné jejich načasování,” kritizoval Drulák s dovětkem, že forma oznamování kroků ze strany české vlády byla zvolena špatně. Podle něj by měla vždy předcházet konzultace se spojenci.

Drulák se pozastavil také nad tím, že víkendový slib premiéra Babiše, že informace o útoku ve Vrběticích zveřejní, už v pondělí neplatil.

Lídr ODS Petr Fiala na Twitteru krok vlády kvitoval. „Bylo by neodpustitelné, pokud bychom se zachovali jinak a bezdůvodné vypovězení 20 českých diplomatů ponechali bez reakce,” napsal. Není mu ale jasné, proč dala vláda Rusku čas až do konce května, když čeští diplomaté měli na stažení z Moskvy jeden den.

Zastropování počtu diplomatů na ambasádě vychází z článku 11 Vídeňské úmluvy.

Článek 11 Vídeňské úmluvy
1. Není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které on považuje za rozumné a obvyklé, se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám příslušné mise. 2. Přijímající stát může rovněž v těchto mezích a bez diskriminace odmítnout přijetí úředníků určité kategorie.

Oficiální stanovisko ruské strany dosud nezaznělo. Na 15 hodin si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku.

Ultimátum pro Rusy vypršelo. Moskva si předvolala českého velvyslance

Kulhánek již ve středu oznámil ruskému velvyslanci v Praze, že pokud do čtvrtečního poledne Rusko nezareaguje, dojde ke snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze na úroveň současného stavu českého velvyslanectví v Moskvě.

Jak později ministr upřesnil, ČR by muselo opustit kolem 60 osob.

Český tón je nepřijatelný, zní z Moskvy. Praha podle ní plní něčí zadání

Česká republika přistoupila k vyhoštění 18 diplomatů po zveřejnění informací o zapojení ruských zpravodajců do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Rusko v reakci vyhostilo 20 českých diplomatů.

Postoj a postup ČR podporují spojenci v EU i NATO.

Reklama

Výběr článků