Hlavní obsah

Vedení ODS podpořilo Nečase, Sobotka text nepodepsal

30. 6. 2012, 14:31 • Aktualizováno 30. 6. 2012, 15:18

Premiér Petr Nečas má po odvolání ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila podporu většiny lídrů ODS. V dokumentu je mj. uvedeno: "mediální popularita žádného politika nevypovídá o jeho politických, odborných či manažerských schopnostech".

Foto: Petr Horník, Právo

Petr Nečas (ODS)

Článek

Dokument však odmítl spolupodepsat prezidentský kandidát strany a šéf ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka. "Nesouhlasil jsem s tím textem ze sta procent. Tak jsem to nepodepsal," vysvětlil svůj postoj. Na dokumentu mu prý vadilo, že vedení ODS v něm vyjadřuje "plnou podporu" Nečasovu rozhodnutí, i když premiér svým kolegům ještě ani nevysvětlil pozadí důvodů, které jej vedly k Pospíšilovu odvolání. O věci podle Sobotky teprve bude jednat stranická výkonná rada 9. července.

Podle prohlášení je ale důvěra premiéra v osobu ministra klíčová pro akceschopnost vlády jako celku. Za tu pak nese premiér "nedělitelnou odpovědnost a má plné právo ztrátu své důvěry kdykoli vyjádřit právě odvoláním ministra z funkce".

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS)

S výjimkou Pospíšila text podepsali všichni místopředsedové strany. Signaturu připojili také zástupci většiny krajských organizací ODS. Kromě plzeňského regionu, který vede právě Pospíšil a Sobotkova Libereckého kraje chybí pod dokumentem podpis poslankyně Horníkové. Ta se právě vrací z dovolené v Chorvatsku, v sobotu ČTK řekla, že stojí za Petrem Nečasem i touto vládou.

Nečas vyvolal bouři nepochopení a nevole poté, co ve středu náhle oznámil, že ministr Pospíšil ve vládě končí. Jeho zdůvodnění, že Pospíšil žádal pro resort peníze navíc v době nutnosti šetřit a manažersky nezvládal svůj úřad, nepřijal sám končící ministr, ale ani velká část politické scény.

Místo toho začala opozice i koaliční TOP 09 odchod ministra spojovat s tím, že se na místo pražského vrchního státního zástupce chystal jmenovat Lenku Bradáčovou, vnímanou jako neohroženou bojovnici s korupcí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků