Hlavní obsah

V ČSSD kmotři nejsou, tvrdí Sobotka. Je si jistý

2. 3. 2014, 12:07 • Aktualizováno 2. 3. 2014, 12:44

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka si je jistý, že v ČSSD nejsou kmotři. Své přesvědčení vyjádřil v nedělní debatě v televizi Prima.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Článek

"Proboha, nemáme kmotry, jsem si jistý," reagoval na páteční výrok prezidenta Miloše Zemana, podle kterého jsou kmotři ve všech politických stranách.

Sobotka už začátkem týdne uvedl, že hnutí ANO v Praze začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš pro jeho slova neměl pochopení a opáčil, že pražští kmotři jsou právě v ČSSD. Sobotka to v neděli označil za zbytečnou koaliční přestřelku.

"Beru to jako koaliční přestřelku, která podle mého názoru byla zbytečná. Máme dost jiné práce, které bychom se v rámci koalice měli věnovat," uvedl. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle něj zatím funguje dobře.

Kmotři využívají nezájmu lidí o vstup do politiky

Pokus o obsazení pražské buňky ANO údajnými kmotry Sobotka nevnímá jako riziko. Je to podle něj věc, která souvisí se stavem české politiky. "Lidé se příliš do politických stran nehrnou, no a pak šíbři tohoto typu mají větší prostor," zmínil.

Proti Sobotkovu pondělnímu výroku se ohradilo jak hnutí ANO, tak pražská TOP 09 a ODS. Lidovci nechtěli spory komentovat. O několik dní později se k tématu vrátil prezident Zeman, podle kterého si strany nemají co vyčítat, protože kmotři jsou ve všech politických stranách.

Související témata:

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Podle hlavy státu je jedno, jestli jsou kmotři na centrální, regionální nebo místní úrovni. Celý problém podle Zemana spočívá v tom, že "naše strany na rozdíl od západoevropských stran mají v průměru, když odhlédnu od počtu obyvatel, desetkrát méně členů v přepočtu na obyvatele než v té západní Evropě", uvedl. "Nu a z toho samozřejmě logicky vyplývá, že tam není tak velký personální výběr na kandidátky a že to malé množství členů těžko může ovlivnit vliv takzvaných politických podnikatelů."

Reklama

Související články

Výběr článků