Článek
„Nedokážeme a nechceme akceptovat skutečnost, že nebyla duševnímu zdraví dětí a mladých lidí přiznána dostatečná priorita ani přes všechna alarmující data a vysokou poptávku ze strany společnosti,“ zlobí se zástupci neziskové organizace Nevypusť duši.
Potřeba těchto služeb je podle nich ale násobně větší než sami zvládají pokrýt. Například Linka bezpečí loni odbavila 110 tisíc telefonátů či e-mailů s dětmi a mladými dospělými do 26 let. Vážné psychické problémy mají v Česku desítky tisíc dětí, řekl už dříve Novinkám šéf Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.
Ministerstvo školství výtky odmítá. Důležitost prevence ve školách, díky které se dá rizikovému chování předejít, si podle svých slov uvědomují.
Letos ale podpořili méně organizací než loni.
Vyčleněná částka 35 846 100 korun na přerozdělení přitom zůstává stejná. Na celostátní úrovni letos získalo podporu na preventivní projekty 29 organizací, loni jich bylo 48 a více se týkaly protidrogové prevence a kriminality. Jde o statisícové částky až milionové dotace.
Příspěvek tentokrát nedostalo třeba centrum Locika, spolek Ledovec nebo Fokus Praha, loni ještě ano.
„Proces hodnocení probíhal dle předem zveřejněných kritérií. Opatření, jako plošné snížení schválených částek o 10 %, umožnila podpořit širší spektrum projektů, přičemž byli žadatelé o důvodech snížení informováni,“ uvedl bez většího kontextu Jan Mareš, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže ministerstva školství v reakci.
Ministerstvo se hájí tím, že nemohou být tyto organizace závislé na příspěvku od státu, díky němuž zajišťují výplaty pro pracovníky. „Role státu je v tomto smyslu doplňková,“ tvrdí resort.
Ministr Mikuláš Bek si zadal interní audit, který má průběh dotačního řízení přezkoumat.
Stát ale dostupnou péči o psychicky nemocné zajistit neumí. Ani preventivní služby, krizové linky, vzdělávací kurzy pro školy nebo třeba denní centra a terénní služby. Nevládní sektor tuto roli plní za stát, není ziskový a granty jsou pro ně hlavním zdrojem příjmu.
„Pokud chceme, aby se situace zlepšila, nestačí čekat, až z univerzit vylétnou nové psycholožky a psychiatři. Potřebujeme systém, který nás učí, jak pečovat o své duševní zdraví. Systém, který spojuje včasné zachycení problémů s dostupnou podporou,“ uzavírají zástupci organizace Nevypusť duši.