Hlavní obsah

Stát má pro případ nouze ve skladech potraviny na jeden den

22. 5. 2022, 15:28

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V neděli to předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. „Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech,“ upozornil.

Provozovatel prodejen Iceland v Česku končí. Podal návrh na insolvenci

Současně ale uvedl, že to vláda může změnit. Naplnění skladů na více než dva týdny by podle Švagra vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun.

Nekula chce zvýšit rozpočet pro zemědělství o půl miliardy 

Ministerstvo zemědělství již navrhlo navýšit rozpočet SSHR o 500 milionů korun. Šéf resortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) minulý týden před jednáním vlády uvedl, že chce nákupy státu zvýšit „železnou rezervu“ potravin. Nejde přitom podle něj jen o obilniny, o jejichž dostupnosti ve světě se spekuluje kvůli konfliktu na Ukrajině.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) diskusi o žádosti ministra zemědělství minulý týden přerušil. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po zasedání kabinetu novinářům řekl, že vláda posoudí celkový stav státních rezerv a ministři prodiskutují nároky na další položky a případné další priority pro SSHR.

Nový zákon kvůli potravinové bezpečnosti? 

Kvůli zvýšení potravinové bezpečnosti chce správa rezerv do léta navrhnout vládě novelu zákona, která by umožňovala zavést rezervační systém. Podle současného zákona musí být veškeré hmotné rezervy ve stoprocentním majetku státu. V novém systému by si SSHR u dodavatele potřebnou komoditu zamluvila a až v případě krize by ji koupila za cenu v čase a místě obvyklou.

Pokud bychom zrušili DPH u potravin, můžeme ten náš krám zavřít, říká Nekula

Podle Švagra by rezervační systém byl doplňkem stávajícího způsobu opatřování rezerv. Mohl by zvýšit zájem dodavatelů o účast ve výběrových řízeních, která SSHR vypisuje. Systém rezervací by se dal uplatnit nejenom u potravin, dodal dnes Švagr.

SSHR zajišťuje pro stát zásoby pro případ krizí. Ve skladech a zásobnících má například ropu a ropné produkty, zdravotnické ochranné pomůcky nebo potraviny. Z nich jde především o mražené maso, konzervy, máslo, sušené mléko, obilí, sýr, cukr nebo sůl. Většinu potravin skladuje SSHR u externích dodavatelů.

Reklama

Výběr článků