Hlavní obsah

Stát chce lidem posílat dopisy, ať se nechají očkovat

15. 7. 2021, 17:13

Ministerstvo zdravotnictví poté, co zpřístupnilo očkování bez registrace, připravuje další krok, jak přesvědčit k vakcinaci více lidí. V příštím týdnu by měly zdravotní pojišťovny rozeslat všem dospělým pojištěncům dopis s výzvou, aby se nechali očkovat. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ho dostanou i očkovaní, těm poděkuje.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Dopisy dostanou lidé i kvůli prevenci rakoviny, avizoval na konci června premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr potvrdil, že příští týden se otevřou zřejmě tři další centra pro očkování bez registrace, v Praze, Brně a Ostravě.

Ke čtvrtku je očkováno alespoň jednou dávkou 60 procent dospělé populace, přesto podle Vojtěcha dopis očkovaní dostanou. „Problém je, že pojišťovny mají data o tom, kdo už je očkovaný, se zpožděním,” vysvětlil. Je to podle něj i v zájmu zdravotních pojišťoven, protože očkovaní lidé neskončí v nemocnici, což je výrazně dražší.

Po dvou dávkách vakcíny se nakazilo 1800 lidí

Nejčastěji podávaná vakcína Pfizer/BioNTech stojí 314 korun za jednu dávku a dalších 160 korun dostane zdravotnické zařízení za její aplikaci. Proti tomu týden hospitalizace stál pojišťovnu v době nejvyšších příplatků za pacienty s covidem-19 na běžném lůžku přes 62 000 korun, na jednotce intenzivní péče skoro 600 000 korun.

Úspěšný je podle Vojtěch pilotní projekt očkovacích center bez registrace, která se v pondělí otevřela v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží. Na Chodov denně přijde kolem 800 lidí, centrum na nádraží má kapacitu asi 400 až 500 vakcín. V pondělí se otevře v dalším pražském nákupním centru na Smíchově. „V příštím týdnu se otevře také v Brně a jednáme i Ostravou. Možná i tam je reálné také v příštím týdnu,” dodal ministr.

Dušek: Delta v ČR převládne během pár týdnů

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, se kterým ministr ve čtvrtek jednal, by se mělo jít ještě dál a vytvořit očkovací místa jako „pojízdné prodejny”, které by s předem daným jízdním řádem objížděly malé obce.

Z dat, která má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky, lze podle Vojtěcha konkrétně zjistit, v jakých obcích je proočkovanost nejnižší. Kraje tam mohou poslat mobilní očkovací týmy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků