Hlavní obsah

Šmarda (ČSSD): Stav nouze by mohl být až do léta

6. 12. 2020, 13:35
Právo, Jan Martinek

Nouzový stav by v ČR mohl trvat až do léta. Uvedl to v pořadu Partie na CNN Prima News místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Stav nouze trvá zatím do 12.prosince, těsně před jeho koncem bude vláda Andreje Babiše žádat Sněmovnu o prodloužení. Premiér už před několika dny uvedl, že bude žádat o prodloužení o měsíc, tedy do 12.ledna.

Foto: Milan Malíček, Právo

Michal Šmarda (ČSSD)

Článek

„Já bych si to nepřál, ale nemůžeme vyloučit, že by stav nouze mohl být až do léta. Dnes kritizujeme že se opatření v létě velmi rozvolnila. Ale aby se tak nerozvolnila, museli bychom být v nouzovém stavu,“ řekl Šmarda. „Stav nouze by měl trvat, dokud nouze je,“ doplnil.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš kontroval, že hlavní problém v létě nebylo rozvolnění jako takové. „Problém byl, že na data, která byla k dispozici, vláda nereagovala včas,“ řekl. Komunisté se podle něj teprve rozhodnou, zdali pro další prodloužení stavu nouze zvednou ruku.

První místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek připustil, že nouzový stav bude ještě potřeba. Lidovci podle něj preferují prodloužit jej na kratší údobí, třeba na 14 dní. „Chceme, aby vláda přišla do Sněmovny a řekla, zda je nouzový stav potřeba a jak jej využila při pomoci firmám a lidem,“ řekl.

Havlíček: Nouzový stav chceme do konce roku

Domácí

Pro piráty je zásadní podmínka, aby vláda vyřešila diskriminaci malých podniků vůči velkým řetězcům. Podle místopředsedy strany Mikuláše Ferjenčíka by jednou z možností bylo, aby vláda nechala například i ve čtvrtém stupni rizika otevřené malé obchody. „Nechceme vládě dávat nůž na krk, ale je to jedno z řešení. Není možné dále akceptovat, aby někteří mohli prodávat to samé zboží, a jiní nemohli,“ uvedl Ferjenčík.

Vláda podle něj nevyřešila situaci lidí, na které opatření likvidačním způsobem dopadají, a ti potom nedodržují protiepidemická opatření. „Proto se tak málo testuje. Fabriky se bojí, že když se u nich ukáže nákaza, tak zavřou výrobu a ztráty jim nikdo neuhradí. Náklady nesou konkrétní sektory, extrémní je to v pohostinství. Zoufalí lidé se pak začnou přesvědčovat, že se nic neděje,“ řekl Ferjenčík. Vláda by podle něj měla podniky pozitivně motivovat, ne jim jen vyhrožovat policií.

Reklama

Související články

Výběr článků