Článek
„Takto velká návštěva rodu se na Sychrově odehrává asi poprvé od předválečného období. Členové rodiny žijí na různých kontinentech. Setkání je velmi emocionální a snad je to začátek tradice,“ řekl Právu Geoffrey de Rohan, hlava rodu, který přicestoval ze Spojených států. Věří, že se i v mladé generaci probudil zájem o historii Rohanů a místa s nimi spojená.

Společné focení členů rodu Rohanů u sychrovského zámku
Přípravy víkendové akce trvaly rok. V pátek 30 členů rodiny navštívilo Rohanský palác v Praze, dnes sídlo ministerstva školství. Poté se všichni vypravili do Liberce, aby si mimo jiné vyslechli i řadu přednášek a v neděli se akce přesunula na Sychrov. Zde po mši v zámecké kapli došlo i na vysazení tří buků lesních v zámeckém parku. Jen kultivar nazvaný buk lesní Rohanů, druhý buk lesní Rohan Obelisk a třetí buk lesní Rohan Gold.
Ze zámku byla sběrna
Ač žijí v různých státech, je v držení jedné z rodových linií i původní rodový hrad Josselin v Bretani. A stejně jako Sychrov je přístupný veřejnosti. „Ale je to jen jedna z větví. Žijí jinak po celém světě, včetně Ameriky, Velké Británie, Rakouska, Skotska či Německa. Jeden z členů se nedávno přestěhoval do Nairobi v Keni. Z rodné Francie odešli Rohanové po francouzské revoluci. Na Sychrově si vytvořili nové rodinné sídlo,“ nastínil historický kontext Miloš Kadlec, zdejší kastelán a ředitel Územní památkové správy na Sychrově, která spravuje státní hrady a zámky v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Ze Sychrova odešli Rohanové po roce 1945, kdy byl zámek zestátněn. Proměnil se na takzvané svozové místo. „Vznikla tu sběrna a byl sem dovážen mobiliář ze zestátněných hradů a zámků z celé republiky. Odtud si paní Marta Gottwaldová odvážela na Hrad, co se jí líbilo. I proto mnoho prvorepublikového zařízení z dob posledních majitelů nemáme a interiéry vracíme do doby největší slávy, tedy do doby knížete Kamila Rohana, který dal Sychrovu novogotickou podobu. Zemřel roku 1892,“ pokračoval Miloš Kadlec s tím, že s rodinou je pojí úzké vztahy.

Vnučka posledního soukromého majitele zámku zahájila sázení rohanovských buků v parku.
„Zejména když ještě žila Margareta, druhorozená dcera posledního majitele, měli jsme založený spolek přátel zámku s pobočkami po celém světě. Dělali nám reklamu i pomáhali s kontakty a získáváním financí,“ zavzpomínal ředitel Kadlec. Rohanové ani nikdy neusilovali o restituci.
„Margareta vždy říkala, že je zámek v lepším stavu než za jejího tatínka, kdy ekonomiku rodiny negativně ovlivnila pozemková reforma,“ poznamenal kastelán. O víkendu přijely i obě Margaretiny dcery. „Sešlo se tu tolik lidí, kteří o sobě často ani nevěděli. Poznali se až zde. Jsou to úžasné tři dny, které nás stmelí. A je tu i hodně mladých, kteří zjišťují, z jak významného rodu pocházejí,“ míní jedna z nich, Margareta Dewar Durie, která žije ve Velké Británii.
Srdce jako kníže Rohan
Češi znají Rohany zejména díky Richardovi Müllerovi a jeho písni Srdce jako kníže Rohan. „Podobně jako jiné šlechtické rody přijali Rohanové zásady takzvaného fideikomis. Majetek se nesměl dělit a dědil ho vždy nejstarší. Pokud bylo víc potomků v mužské linii, tak se mladí Rohanové stávali většinou vojáky a od rodiny dostávali apanáž. A dva z těch hochů ty peníze uměli velkoryse užívat,“ vysvětlil Miloš Kadlec původ rčení o velkém srdci knížete Rohana.

Hlava rodu Geoffrey de Rohan (vpravo)
„Spadli do dluhů, ale rodina se o ně postarala. Ale do krve se dalším generacím vryl odpor k hazardu. Když jsme podle archivních materiálů instalovali kulečníkový salon, říkala mi Margareta, že je to hezké, ale její maminka by nám prý dala pár facek. Divil jsem se a ona zavzpomínala na dětství, jak jednou hráli o nějaké desetníky a maminka, která je nikdy neuhodila, jim hned vysázela odměnu na zadek, když je načapala,“ vyprávěl Miloš Kadlec.
Otevřeno je celý rok
Během roku navštíví Sychrov přes 80 tisíc návštěvníků. Kdo nepřijde osobně, zná ho i díky filmařům. Natáčely se tu například pohádky Zlatovláska, Nesmrtelná teta, Nejkrásnější hádanka nebo naposledy i štědrovečerní Klíč svatého Petra. V průběhu roku se tu koná i řada kulturních akcí. Otevřeno je celoročně.
Zámek Sychrov
- Veřejnosti přístupný zámek býval rezidencí původem francouzského rodu Rohanů. Pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.
- V 15. století na jeho místě stála tvrz, kterou později vystřídal kamenný dům a mezi lety 1690 a 1693 nevelký barokní zámek. Od roku 1740 vlastnili zámek Valdštejnové, kteří jej ale využívali pro hospodářské účely. Roku 1820 koupil panství kníže Karel Alain Gabriel Rohan. Zmínky o tomto rodě lze vystopovat až do roku 951. Až do francouzské revoluce patřili k nejvýznamnější francouzské šlechtě
- Prohlídkové trasy na zámku poskytují návštěvníkům představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.
- Zámek v rozmezí let 1877–1896 devětkrát navštívil skladatel Antonín Dvořák. Nepřijížděl ale za nikým z knížecí rodiny. Přátelil se s tajemníkem knížete Kamila z Rohanu Aloisem Göblem.