Hlavní obsah

Recesisté ze skupiny Žít Brno se po zákazu na Facebooku rozjeli

Právo, Miroslav Homola

Jako fouknutí do plamenů ohně. Tak zapůsobily kroky brněnské radnice, která se zdůvodněním, že se nejedná o oficiální mluvčí města a jde o porušování práv na duševní vlastnictví, zarazila na Facebooku stránky recesistické skupiny Žít Brno.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) dal na Facebooku stopku recesistické skupině Žít Brno.

Článek

Upozornění, které vedlo ke zrušení stránek, zdůvodňovalo vedení města skutečností, že se jedná o porušování ochranné známky.

„Takové zdůvodnění nemá podle nás jasné právní opodstatnění a je zvláštní, že přichází po dvou a půl letech existence stránky. Nicméně zůstaneme nad věcí a proti zrušení se nijak bránit nebudeme. Kroky radnice nás totiž neumlčely, ale paradoxně ještě posílily,“ řekl Právu Matěj Holan, lídr neformální platformy.

„Vždyť o stránky jsme přišli ve chvíli, kdy měly 16 900 podporovatelů, které získaly za dva a půl roku od spuštění, a od chvíle, kdy vešlo ve známost, že stránky byly zrušeny, má již jejich nástupnický profil Žít Brno RIP přes 15 tisíc fanoušků. A jejich počet neustále přibývá, takže během několika málo dní předpokládáme, že jich bude ještě mnohem více než na stránkách předchozích,“ dodal Holan.

Porušili prý autorská práva

„Magistrát informoval společnost Facebook o porušování pravidel uživatelů Facebooku již v listopadu 2013 a poté znovu na konci ledna 2014 s tím, že jde o porušování práv města Brna k ochranné známce a vydávání se za oficiální účty města. Rozhodnutí o tom, zda opravdu došlo k porušení pravidel služby Facebook a zda budou využity kroky, se kterými jsou všichni uživatelé sítě seznámeni, včetně možnosti obsah účtů zablokovat, bylo plně v kompetenci společnosti Facebook,“ uvedla vedoucí tiskového odboru magistrátu Soňa Haluzová.

Jak dále doplnila, magistrát obdržel v sobotu od společnosti Facebook následující informaci. „Obsah vytvořený třetí stranou nebo uživatelem, který jste nám nahlásili a který porušoval naše Prohlášení o právech a povinnostech, jsme odebrali nebo jsme k němu zablokovali přístup. Na základě této akce považujeme problém týkající se duševního vlastnictví z tohoto reportu za vyřešený,“ informovala mluvčí.

Magistrát se brání: necenzurujeme

Magistrát odmítá nařčení z cenzury a nebrání se obnovení profilu, pokud bude splňovat všechny náležitosti vyplývající z práv k duševnímu vlastnictví.

Porušování ochranné známky vidí vedení města především v tom, že výraz „Žít Brno“ používá stylizované logo, které pro Brno před několika roky vytvořila marketingová firma jako součást oficiální symboliky v kampani pro zviditelnění města.

Související témata:

Výběr článků

Načítám