Hlavní obsah

Rakušan ke schůzce s ODS: Prioritou je setrvání ve vládě, ale…

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Vedení vládních ODS a hnutí STAN budou v úterý večer jednat o bitcoinové aféře a jejích dopadech na kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). Předseda Starostů a ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že cílem hnutí je i nadále zůstat ve vládě, ale že někteří jeho poslanci hovoří o vyhrocené situaci. STAN bude chtít také lepší a větší přístup k informacím o kauze pro svého náměstka na ministerstvu spravedlnosti Karla Dvořáka.

Předseda STAN Vít Rakušan o bitcoinové aféře, setrvání ve vládě a schůzce s ODS. Video: Novinky

Článek

Rakušan na úterním ranním setkání s novináři uvedl na dotaz Novinek, že schůzka STAN a ODS proběhne po 19. hodině. Kdy a kde, to neupřesnil, stejně tak detaily o tom, co přesně budou s vedením ODS v čele s premiérem Fialou probírat.

„Nepřicházíme tam s tím, že budeme dávat nějaká rychlá ultimáta, vyhrožování… Naším cílem je v té vládě zůstat a přispět, pokud možno, k obnovení důvěry ve vládu a především v instituce,“ řekl Rakušan.

Poznamenal, že hnutí STAN si v minulosti také prošlo svými problémy s poukazem na kauzu Dozimetr a vláda je překonala. A Starostové podle něj nesou spoluodpovědnost za Fialův kabinet.

„Preferujeme ve vládě zůstat. Ve větě ‚B‘ přiznávám, že nervozita a atmosféra u nás v klubu byla po čtvrteční schůzi Sněmovny vyhrocenější a zaznívaly hlasy, jestli to máme zapotřebí,“ připustil vicepremiér.

Nemile ho překvapilo, že ODS měla původně v plánu na čtvrteční mimořádnou sněmovní schůzi svolanou právě k bitcoinové kauze přijít bez ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který je hlavním politickým aktérem případu. Nyní již exministr nakonec dorazil a promluvil k plénu, kde se všem za své jednání ohledně převzetí miliardového daru v podobě bitcoinů od odsouzeného podnikatele Tomáše Jiřikovského omluvil.

Rakušan na otázku, zda existuje varianta, že by poslanci hnutí STAN odešli při hlasování o důvěře vládě z místnosti, reagoval slovy, že nemá osobně tato gesta rád. „Dělat to nechci. Chci, ať budeme moct dát vládě důvěru. Ale kdyby se hlasovalo za situace, jaká byla v pátek, tak nemůžu zaručit, že by všichni naši poslanci v sále zůstali,“ upozornil ministr vnitra.

„Nebudu popírat, že v našem poslaneckém klubu jsou i politici, jejichž pocit (ohledně důvěry) vládě nebyl úplně optimální,“ doplnil k tomu Rakušan, který věří, že si v úterý večer vše se zástupci ODS dostatečně vyříkají a vyjasní.

Na schůzce se ale bude chtít také bavit o slovních útocích na politického náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka ze STAN. Připadá mu, že útoky na tohoto člena hnutí jsou snahou o přehazování a rozmělňování odpovědnosti.

„Trváme na tom, aby náš náměstek měl stejně jako paní ministryně spravedlnosti (Eva Decroix) v plném rozsahu autorizovaný přístup do celé spisové agendy ministerstva, aby se mohl podívat do korespondence, která se tady vedla,“ žádá Rakušan, aby se i Starostové dostali přes Dvořáka k podrobnostem o tom, co se v souvislosti s darem na ministerstvu všechno dělo.

Doplnil, že dosud náměstek Dvořák takový přístup neměl, byl prý omezený. Pokoušel se do něj po vypuknutí bitcoinové aféry dostat, ale jediné, co viděl, byl podle Rakušana pouze dopis z loňského prosince. V něm ministerstvo reagovalo na návrh advokáta Kárima Titze, který zastupoval Jiřikovského, že o tom, zda se mu uvolní počítače zabavené policií, musí rozhodnout soudy.

Titz nabízel, že když ministerstvo zařídí odblokování počítačů, v nichž byla uložena i peněženka s bitcoiny, dostane za to třetinu z nich. Resort ale tehdy právníka odkázal na soudy. Někteří politici však nyní útočí na náměstka Dvořáka, že o bitcoinovém daru věděl, což on odmítá, a to i v pondělním rozhovoru pro Novinky.

„Požadujeme neodstřelování našeho náměstka, ale naopak jeho plné zapojení,“ dodal k tomu v úterý Rakušan. „Absolutně nepřipadá v úvahu,“ reagoval poté na dotaz Novinek, zda by STAN akceptoval rozhodnutí nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) odvolat Dvořáka z postu náměstka.

Kauza bitcoinů

Tomáš Jiřikovský provozoval od roku 2013 nelegální darknetové tržiště Sheep Marketplace, kde se obchodovalo s drogami, zbraněmi a dalšími zakázanými komoditami. Později měl vazby na další nelegální tržiště Nucleus market, i když se neprokázalo, že ho přímo provozoval. Nakonec byl v roce 2017 odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Státu se podařilo zabavit jen 0,5 bitcoinu, přestože měl údajně vydělat přes 1500 BTC.

Po propuštění z vězení za dobré chování se Jiřikovský domáhal navrácení zabavené elektroniky – hlavně však virtuální peněženky s bitcoiny. Jeho advokát Kárim Titz oslovil ministra Pavla Blažka s nabídkou: 30 % bitcoinů jako dar ministerstvu spravedlnosti. Stát z darovaných bitcoinů následně získal v aukcích 956,8 milionu Kč. Blažek to prezentoval jako dar polepšeného kajícníka, zatímco kritici upozorňovali, že si Jiřikovský za tento podíl koupil přístup ke zbytku bitcoinů.

Na další podezřelé okolnosti upozornil Radiožurnál. Podle oficiální verze událostí byla peněženka otevřena za přítomnosti notáře a Blažkova ekonomického náměstka. Podle analytických webů nicméně odešla ještě jiná dvojice plateb před tímto otevřením. Z transakčních analýz se také ukázalo, že na peněžence byla podstatně větší částka, než Blažek tvrdil, a to 12,5 miliardy korun, tedy 5366 bitcoinů.

Výběr článků

Načítám