Hlavní obsah

Privátní lékaři si chtějí půjčovat od pacientů

Novinky, Václav Pergl
ČESKÁ REPUBLIKA

Ambulantní specialisté a praktičtí lékaři, kteří mají soukromou praxi, zřejmě budou v ordinacích žádat od pacientů za vyšetření peníze. Byly by to jakési půjčky, které by jim po určité době vrátili. Lékárníci chystají zavřít lékárny. Minimálně na jednu hodinu. Stomatologové chtějí také zavřít ordinace a ošetřovat jen akutní případy.

Foto: OZC Zlaté jablko
Článek

Taková je vize českého zdravotnictví, k níž může dojít během několika dní, možná měsíců, jestliže se nezlepší platby od zdravotních pojišťoven. Ministryně zdravotnictví Marie Součková záměr zdravotníků ale odmítá: "Mohlo by se stát, že ten, kdo zdravotní péče potřebuje, bude obětí. A to v žádném případě nechci dopustit."

"Je to začarovaný kruh," soudí David Rath, prezident České lékařské komory. "Podniky se státní účastí dluží zdravotním pojišťovnám asi 27 miliard korun. Tyto peníze chybějí ve zdravotním pojištění. V důsledku toho, zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), platí po lhůtě splatnosti dvacet dní, a to přivádí některé ordinace na pokraj krachu. Jestliže se platební morálka nezlepší, hrozí zavření ordinací a pacient bude mnohem hůř shánět svého lékaře," řekl Rath.

Komora napsala premiéru Vladimíru Špidlovi dopis, v němž ho žádá, aby stát polovinu těchto pohledávek zaplatil a na druhou vypsal splátkový kalendář. "Jen to by českému zdravotnictví mohlo pomoci. Jsme v nejhorší finanční krizi od roku 1995 a jestliže stát nezasáhne, zdravotní péče a celý systém se skutečně zhroutí," dodal Rath.

Peníze od pacientů

Pokud by se placení od zdravotních pojišťoven nezlepšilo, lékaři jsou odhodláni podávat na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu žaloby. Jsou přesvědčeni o tom, že by vyhráli. Pro ilustraci, jestliže dnes VZP dluží dejme tomu jedné ordinaci sto tisíc korun, tak po prohraném soudu by zaplatila přibližně 124 tisíc korun. "Tedy přibližně 25 procent z výše dluhu by platila navíc," řekl Rath.

"Jestli chtějí lékaři položit systém na lopatky, tak ať to udělají. Komu by to ale prospělo?" reagoval mluvčí VZP Jiří Suttner. Kdyby žaloby na VZP nepomohly, lékaři budou od pacientů žádat půjčky. V praxi by to vypadalo tak, že by pacient z ruky do ruky zaplatil lékaři za ošetření třeba 500 korun a lékař by mu tyto peníze vrátil až by mu tento výkon proplatila zdravotní pojišťovna. To by mohlo být i za několik měsíců.

"Některá zdravotnická zařízení jsou na tom skutečně tak, že jsou na pokraji krachu a nic jiného jim nezbude. Takových ohrožených ordinací jsou tisíce. Nemocnice by pacienty přijmout nemohly, protože 80 procent z nich má také finanční problémy," prohlásil Rath.

Lékárníci zavřou na jednu hodinu

Také lékárníci jsou nespokojeni s tím, že dostávají od zdravotních pojišťoven, zvláště od Všeobecné zdravotní pojišťovny, pozdě zaplaceno. "Lékárny dluží 3,4 miliardy korun za léky dodavatelům léků. Tito dodavatelé už skupují dluhy lékáren a vymáhají je na Všeobecné zdravotní pojišťovně," řekl v úterý prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Oznámil, že lékárníci žádají, aby stát zasáhl. V případě, že se tak nestane a doba splatnosti od VZP se bude prodlužovat, budou podávat hromadné žaloby na VZP a symbolicky uzavřou lékárny na jednu hodinu. Tím by se i dostupnost léků podstatně zhoršila.

Pád vlády si lékaři nepřejí

I za této velmi obtížné finanční situace, kdy by pomohlo stabilizovat systém zhruba osm miliard korun, si lékaři nepřejí pád vlády. "Pokud by se totiž tak stalo, není vůbec jasné, kdo by dluhy podniků se státní účastí zaplatil, zda by se politici nesoustředili jen na nové volby a novou vládu a neodsunuli do nenávratna řešení problémů zdravotnictví.

Systém by pád vlády vůbec nemusel přežít a znamenalo by to, že lékařská péče by se v České republice skutečně mohla zhroutit," řekl Rath. Dodal, že očekává od ministryně i od celé vlády, že přijme svoji odpovědnost za zdravotnictví a nenechá systém v tak hluboké krizi, která by se promítla do péče o pacienta.

Anketa

Je podle vás požadavek lékařů, aby od pacientů vyžadovali vratné platby, oprávněný?
Ano
90,5 %
Ne
9,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1328 čtenářů.

Související články

Součková tlaku hejtmanů nevyhoví

"Nehodlám podléhat jakýmkoli politickým nátlakovým akcím, které už v minulosti zlomily vaz mým předchůdcům," řekla Právu ministryně zdravotnictví Marie...

Součková: Polovina nemocnic je zbytečná

V rámci reformy zdravotnictví, kterou chystá ministryně zdravotnictví Marie Součková má dojít ke dramatickému snížení nemocnic pro akutní péči. Z dnešních 202...

Návrhy Součkové narazily na odpor

Návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD) do tří až čtyř let zrušit polovinu nemocnic a ostatní převést na ošetřovatelství, zavést poplatky...

Výběr článků

Načítám