Hlavní obsah

Přehledně: Semafor pro cestování a další rozvolnění pro akce a bazény

1. 6. 2020, 19:53 – Praha
Novinky, Klára Beranová

Vláda v pondělí rozhodla rozvolnit další opatření, která přijala v důsledku pandemie koronaviru. Od 8. června povolí například hromadné akce do 500 osob a zruší povinnost nosit roušky na venkovních koupalištích. Od 15. června pak budou moci Češi vycestovat do některých států, a to i bez testu na covid-19 nebo karantény po návratu. Novinky přináší přehledný seznam změn.

Foto: ČTK

Záznam: TK po jednání vlády.

Článek

8. června

  • Povoleny budou akce do 500 osob. Stejný počet lidí pak může být například i v koncertním sále, v kině nebo v divadle.
  • Navýší se i limity pro počty návštěvníků zoologických zahrad, botanických zahrad a arboret na 250 lidí na hektar, dosud jich mohlo být 150. 
  • Ruší se také pravidla pro rozesazování v hledišti. Doposud museli sedět lidé ob jednu řadu. Pokud nebyli ze stejné domácnosti, musela je od dalšího sedícího dělit alespoň jedna volná sedačka.
  • Zruší se povinnost nosit roušku na koupalištích a v bazénech. Nasadit si ji budou muset lidé pouze tehdy, pokud budou méně než dva metry od jiné osoby. 
  • Ruší se i omezení pro zahrádky stravovacích zařízení, kvůli kterému musely být zavřené od 23. do 6. hodiny.

Kam lze od 15. června cestovat? Vláda schválila tzv. semafor

Domácí

15. června

  • Platit začne takzvaný systém semaforu, který rozděluje státy do tří kategorií podle toho, jaká je v nich epidemiologická situace. 
  • Zelená zóna: Do zemí označených zelenou barvou spadá Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr nebo Island. Lidé do těchto zemí budou moci cestovat bez udání důvodu, a to bez nutnosti karantény nebo předložení negativního testu. Stejně tak ho nemusí mít ani turisté přijíždějící z těchto států do tuzemska.  
  • Oranžová zóna: Do oranžové zóny spadá Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Malta nebo Dánsko. I do těchto států mohou Češi odjíždět bez toho, aniž by měli u sebe negativní test na covid-19. Turisté z těchto států, kteří budou přijíždět do Česka, ho ale u sebe musí mít, případně musí nastoupit do dvoutýdenní karantény.  
  • Červená zóna: V červené zóně jsou aktuálně ze všech evropských států pouze Velká Británie a Švédsko. Při návratu z těchto států musí mít negativní test také Češi.
  • Systém semaforu bude podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) flexibilní. Vyvíjet se bude podle epidemiologické situace ve světě. Nutné bude tedy sledovat stránky ministerstva zahraničí www.mzv.cz, které je bude pravidelně aktualizovat. Petříček také uvedl, že pokud budou mít po 15. červnu cílové státy pro vstup na svá území nějaká omezení, cestování se bude řídit jejich podmínkami.

Od 8. června se mohou konat akce do 500 osob, rozhodla vláda

Domácí

Vláda zrušila roušky na koupalištích i omezený provoz venkovních zahrádek

Domácí

Reklama

Výběr článků