Hlavní obsah

Pražský politik bral peníze od reklamní firmy JCDecaux, prý nešlo o úplatky

7. 11. 2019, 15:23
Právo, Jakub Kotalík

Bývalý místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS) dostal peníze od firmy JCDecaux na základě smlouvy o poradenské činnosti, nikoli za pomoc se získáním pronájmu reklamních poutačů. U Obvodního soudu pro Prahu 1 to ve středu řekli představitelé zmíněné společnosti.

Foto: Jan Handrejch , Právo

Michal Valenta při jednání Obvodního soudu pro Prahu 1.

Článek

Komunální politik je obžalován ze zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Spolu s ním čelí obžalobě technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer i samotná firma, jež se zabývá pronájmem reklamních ploch.

Státní zástupce Jan Lelek podle serveru Aktuálně.cz viní Valentu, že v roce 2016 pomohl firmě k pronájmu čtyř CLV vitrín neboli poutačů ve vestibulu stanice metra Staroměstská. Měl k tomu využít interní informace, k nimž měl jako bývalý místostarosta (ve funkci byl mezi lety 2006 až 2010) a v době spáchání údajného činu jako člen majetkového výboru první městské části přístup.

Pomáhá zlepšit pověst

Žalobce tvrdí, že Valenta za to od JCDecaux dostal 200 tisíc korun skrytých za fakturou za poradenskou činnost. Roční pronájem zmíněných čtyř vitrín ve vestibulu metra stojí firmu 68 tisíc korun.

Potřebujeme ten náš obraz vylepšit, vysvětlit, co děláme
Pavel Slabý, finanční ředitel

„Tento fiktivní smluvní vztah uzavřel, aby zastíral skutečnou činnost, tedy využívání interních informací,“ uvedl podle serveru v březnu během prvního líčení státní zástupce Lelek.

To obžalovaní odmítají. Ve středu před soudem jako svědek vypovídal ředitel společnosti Pavel Slabý. Valenta má s nimi prý smlouvu na PR služby od srpna 2016. Ředitel uvedl, že společnost trpěla negativními kampaněmi v médiích a Valenta má pomoci špatný mediální obraz vylepšit. Dostává za to čtyřicet tisíc korun měsíčně.

Smlouva na provoz přístřešků MHD v Praze je nevýhodná a dlouhá, tvrdí analýza

Domácí

„Potřebujeme náš obraz vylepšit, vysvětlit, co děláme,“ přitakával také finanční ředitel firmy. Peníze podle něj Valenta dostával po předložení faktur.

O poutače se napoprvé, kdy radnice vypsala záměr reklamní plochy pronajmout, ucházela jiná společnost zabývající se venkovní reklamou – euroAWK. Nabídla za ně šedesát tisíc korun. Jednací bod, kde se měla nabídka schválit či odmítnout, byl však z jednání rady městské části odstraněn. Na druhý vypsaný záměr reagovala JCDecaux nabídkou o osm tisíc vyšší a radnice její výhodnější nabídku přijala. Žalobce je přesvědčen, že částku firma nabídla na základě informací od Valenty.

Ve prospěch Valenty vypověděla bývalá vedoucí majetkového odboru Prahy 1 Zdeňka Tomíčková. Obžalovaný podle ní neměl možnost ovlivnit, komu se plochy pronajmou, protože o tom rozhodovala pouze rada městské části.

Piráti dostali v Praze v kampani slevu od provozovatele městského mobiliáře

Domácí

Zrušení prvního vypsaného záměru bylo podle úřednice nevyhnutelné, jelikož obsahoval chyby a byl tak neplatný. „Chybička se vloudila,“ pokrčila rameny.

Neplatnost vypsaného záměru potvrdil i tehdejší radní pro správu majetku Tomáš Macháček (TOP 09).

Čeká se na odposlechy

Obžalovaný manažer JCDecaux Tomáš Tenzer ke včerejšímu jednání nedorazil. Nicméně obžaloba má v ruce odposlechy, které mají dokládat, že se Tenzer s Valentou na zakázce domlouvali. Záznamy by měly zaznít v únoru, kdy je nařízeno pokračování líčení. Proti odposlechům včera protestovali obhájci, jsou podle nich nepřípustné.

Manažer Tenzer se dostal do širšího povědomí veřejnosti nedávno v souvislosti se schůzkami s pirátskou zastupitelkou Michaelou Krausovou. Krausová nakonec po tlaku rezignovala na post předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů.

Krausová už nevede Piráty v pražském zastupitelstvu

Domácí

JCDecaux je v Praze významným hráčem na trhu s reklamou. Smlouva z roku 1997 zaručuje společnosti Rencar, která do skupiny spadá, provozování reklamy na všech asi 130 tisících reklamních plochách v pražské hromadné dopravě.

Tento kontrakt je předmětem soudního sporu, jelikož dopravní podnik jej v roce 2016 vypověděl. Obvodní soud pro Prahu 9 nepravomocně rozhodl o jeho neplatnosti.

JCDecaux má také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu označilo za údajně nevýhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží. Podle firmy je smlouva pro město výhodná.

Reklama

Výběr článků