Hlavní obsah

Praha posílá Slovanskou epopej do podzemí, na nájemném může zaplatit až půl miliardy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Praha nadále jedná s developerskou skupinou Crestyl o podmínkách pronájmu prostor v opravovaném paláci Savarin, kam město plánuje umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Uvedli to mluvčí obou stran.

Foto: Petr Horník, Právo

Slovanská epopej ve Veletržním paláci

Článek

Podle původního návrhu, který vedení Prahy schválilo začátkem roku, může nájemné dosáhnout za 25 let a při využití opce na dalších pět let až půl miliardy korun.

Plán má své kritiky, nelíbí se například Spolku pro Slovanskou epopej v Praze. Nyní jsou plátna v Moravském Krumlově.

Muchova vnučka je proti zápůjčce, Slovanská epopej má podle ní patřit Praze

Domácí

Ministerstvo kultury letos v březnu Crestylu zamítlo projekt přestavby vnitrobloku paláce, podle firmy se to ale týkalo původního projektu, který už není aktuální. Developer proto požádal ministra kultury o přezkum.

„V tuto chvíli nemáme ze strany Crestylu k dispozici jimi navrhovanou finální verzi smlouvy a nejsme tedy schopni sdělit jakoukoli konkrétní částku za pronájem prostor,“ uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Mediální zástupce Crestylu Ondřej Micka potvrdil, že o finální verzi dokumentace se teprve jedná. „Předpokládáme, že se vše podaří v řádu několika měsíců dojednat a schválit všemi zapojenými stranami,“ uvedl.

Ministerstvo dalo stopku přestavbě paláce Savarin. Měla v něm být i Epopej

Domácí

Dohodu o umístění slavného cyklu obrazů koncem ledna schválili městští radní a zahrnovala i návrh úhrad.

Za nájemné podle ní magistrát může zaplatit až 20 eur bez DPH za metr čtvereční a měsíc, přičemž dokument hovořil o ploše 1450 metrů čtverečních.

Dalších 358 korun za metr čtvereční a měsíc by město mohlo platit za náklady provozu galerie.

S připočtením DPH by tyto podmínky město za 25 let pronájmu vyšly až na asi 416,7 milionu Kč, v případě využití pětileté opce na prodloužení nájmu pak na zhruba půl miliardy korun.

„Nevhodné z bezpečnostního hlediska”

Micka dodal, že finanční podmínky závisejí na požadavcích na expozici, o kterých se jedná. Náklady na vybudování prostor podle dohody ponese Crestyl a Praha získá podíl na každoročním příjmu ze vstupného.

Umístění obrazů v Savarinu kritizuje Spolek pro Slovanskou epopej v Praze.

Jeho členka a historička umění Vlasta Čiháková Noshiro ČTK napsala, že podzemní prostory jsou pro umístění nevhodné z bezpečnostního hlediska i z hlediska snahy města uvolňovat turistický tlak na historické centrum.

V Praze jsou podle ní vhodnější prostory, o kterých se jednalo v magistrátní komisi.

„Byla například vyřazena optimální lokalita Ledárny v Braníku, údajně pro neprůhlednou vlastnickou strukturu, ale je tu i nově rekonstruovaný Průmyslový palác. Zcela nejjednodušší mně připadá zámek Zbraslav, jehož vlastníci jsou stále ochotni a připraveni k jednání s Prahou,“ uvedla.

„Za navrhovaný nájem několik nových muzeí”

Dodala, že za navrhovaný nájem by bylo možné vybudovat několik nových muzeí. Podobně se dříve vyjádřila i malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková.

Savarin u Václavského náměstí Crestyl vlastní přes české firmy Welwyn Company a Savarin HoldCo a na Maltě registrovanou společnost Savarin P.l.c. Rekonstrukce samotného paláce u Václavského náměstí začala loni.

Crestyl také plánuje úpravy vnitrobloku a propojení ulic Na Příkopě, Jindřišské a Panské novým obchodním komplexem. Ministerstvo kultury v březnu zvrátilo původně kladné stanovisko magistrátních památkářů a změnilo ho na negativní.

Podle firmy se však toto rozhodnutí týkalo původního, několik let starého projektu, který už není aktuální. Developer požádal ministra kultury o přezkum.

Slovanská epopej zůstane v Praze. Na 25 let, rozhodli radní

Kultura

Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století.

Prvních 11 pláten bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu.

Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze, v roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře.

Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek chátral a až nedávno se dočkal rekonstrukce. Město tam plátna opět zapůjčilo loni, a to konce roku 2026.

Reklama

Výběr článků

Načítám