Hlavní obsah

Pomoc pro nemocnice. Český červený kříž je na omikron připraven, vyškolí další dobrovolníky

17. 1. 2022, 9:48 – Praha

Od druhé vlny epidemie koronaviru, která na podzim roku 2020 citelně zasáhla české nemocnice, vycvičil Český červený kříž skrze ošetřovatelské kurzy přes 4000 dobrovolníků. Nejméně polovina z nich našla následně uplatnění v nemocnicích a sociálních zařízeních, kde pomáhali přetíženému zdravotnickému personálu.

Pomoc pro nemocnice. Český červený kříž je na omikron připraven. Vyškolí další dobrovolníkyVideo: Novinky

 
Článek

Podle prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla hodlají v kurzech pokračovat nadále. I kvůli nejisté situaci s novou variantou omikron.

S jednodenním kurzem zaměřeným na základy ošetřovatelství, který je pro zájemce zdarma, začal Český červený kříž na podzim roku 2020, kdy na české nemocnice a sociální zařízení tvrdě dopadala druhá vlna pandemie.

„Obsah kurzu jsme přizpůsobovali požadavkům nemocnic v době, kdy začal opět narůstat počet hospitalizovaných a docházelo k výpadku ve zdravotnickém personálu,” vysvětlil prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Do práce i s pozitivním testem. Uherskohradišťská nemocnice se chystá na omikron

Koronavirus

„Kurz trvá osm hodin, což se může zdát málo, ale my jsme vycházeli z toho, že bylo potřeba v krátkém čase vyškolit poměrně velký počet dobrovolníků,” dodal Jukl.

Podle něj jsou dobrovolníci po absolvování kurzu schopni pomáhat v nemocnicích a sociálních zařízeních. Také mohou získané zkušenosti využívat pro péči o člena rodiny.

„Kurz je zaměřen na věci, které musí být především prakticky nacvičeny,“ doplnil Jukl.

Foto: Novinky

Obsah jednodenního kurzu připravil Český červený kříž na základě požadavků nemocnic.

V rámci něj si tak lidé například vyzkouší jak manipulovat s nemocným, jak jej polohovat na lůžku, aby nedocházelo k proleženinám, jak upravovat lůžko či stravu, jak nemocnému pomoci s osobní hygienou nebo jak jej například přemístit na vozík nebo toaletní židli.

Doposud jejich jednodenním školením podle Jukla prošlo přes 4000 lidí. „Můžeme říci, že minimálně polovina z nich skutečně do nemocnic nastoupila, protože od nich získáváme zpětnou vazbu a také pro ně organizujeme přímo uplatnění,“ uvedl Jukl.

Zájemci se mohou do kurzu, který vedle Prahy probíhá například i v Olomouci, Ostravě, Plzni či Písku, hlásit přes speciální webové stránky Českého červeného kříže.

Nachází se zde také aktuální nabídky nemocnic a sociálních zařízení, které dobrovolníky poptávají.

Tablety proti covidu pro Česko nakoupí FN Brno

Koronavirus

Podle Jukla naštěstí již s poklesem hospitalizovaných poklesla i potřeba dobrovolníků, počet nabízených kurzů jsou ale schopni kdykoliv znovu rozšířit.

„Samozřejmě nevíme, jaký bude další vývoj s ohledem na novou variantu koronaviru. Nicméně kurzy aktuálně ve větším rozsahu nepořádáme, ale jsme připraveni je znovu rozšířit,“ zmínil.

Do budoucna plánuje Český červený kříž rozběhnout i delší kurz, podle Jukla ale čekají na opadnutí současné epidemie.

„Máme připraven také delší kurz, ale ten chystáme realizovat, až se situace uklidní a až budou mít lidé více času do kurzu chodit, aby to existovalo jako určitá záloha pro případ, že by se opět objevily pandemie či jiné mimořádné okolnosti,“ přiblížil.

Dobrá zpráva o omikronu: Už se nám tu nikdo nedusí, říká izraelský lékař

Blízký a Střední východ

„Dobrovolníkem může být v podstatě kdokoliv. Český červený kříž má tu výhodu, že spektrum činností je velice široké. Zasahuje od první pomoci, přes sociální činnosti, práci s dětmi, až třeba po šíření humanitárního práva,” přiznal šéf Českého červeného kříže.

„Myslím si, že u nás se najde v podstatě každý, a pokud nemá nějaké dovednosti a znalosti, tak my jsme schopni mu je předat,“ dodal Jukl.

Reklama

Výběr článků