Hlavní obsah

Policie žádá o vydání poslankyně SPD Maříkové

5. 3. 2020, 19:19 – Praha • Aktualizováno 5. 3. 2020, 19:49

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové k trestnímu stíhání kvůli jejím výrokům o migrantech na Facebooku. Žádost ve čtvrtek odpoledne dorazila sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru.

Foto: Archiv Karly Maříkové

Karla Maříková (SPD)

Článek

Výbor se kvůli záležitosti sejde v úterý, řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). O žádosti poté rozhoduje celá Sněmovna.

„Zasedání mandátového výboru bylo svoláno na úterý příští týden od 13:00. Na něm rozhodneme o dalším postupu,” uvedl Grospič. K obsahu žádosti nesdělil žádné podrobnosti, musí zachovávat mlčenlivost.

Policie šetří, zda nepodněcovala k nenávisti

Maříková loni v lednu na svém profilu na sociální síti Facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie.

„Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,” napsala před víc než rokem Maříková na svůj facebookový profil.

Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti. Informace o vyšetřování Maříkové kvůli jejím výrokům se objevila ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu za druhé čtvrtletí minulého roku.

Lidé už se nebudou moci seznamovat, znělo ve Sněmovně o istanbulské smlouvě

Domácí

Opoziční SPD označila žádost policie o vydání své poslankyně za faktický pokus o kriminalizaci veřejně vyřčených protiimigračních postojů a postavila se za ni.

„Policie, která spadá pod ministra vnitra Hamáčka (ČSSD), žádá poslance o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové za protiimigrační výroky! Jde o pokus o kriminalizaci veřejných protiimigračních postojů,” napsal večer na Twitteru šéf SPD Tomio Okamura.

Zdravotní sestra Maříková byla zvolena do Sněmovny za Stranu přímé demokracie Tomia Okamury v říjnu 2017. Je také členkou krajského zastupitelstva. Zprávu ministerstva vnitra, která zmínila policejní vyšetřování jejích slov, už dříve poslankyně komentovala slovy: „Nenávist šíří ministr vnitra Hamáček, jelikož lidem omezuje svobodu slova, jsou na sociálních sítích blokováni a stíháni policií za svůj názor, čímž je popíraná ústava.”

Reklama

Související články

Výběr článků