Článek
"Už nyní je financování velmi napjaté. Za čtyři měsíce letošního roku se zvýšily příjmy pojišťoven pouze o pět procent, ale výdaje vzrostly o osm procent. To není možné donekonečna prodlužovat," řekl Právu v úterý výkonný ředitel zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Dodal, že všechny zdravotní pojišťovny, vyjma Všeobecné zdravotní pojišťovny se shodly na třech opatření k nápravě.
Prvním je zvýšení efektivity poskytování akutní lůžkové péče včetně co nejrychlejší změny současných úhradových mechanismů. Pojišťovny žádají snížení počtu akutních lůžek a také redukci sítě nemocnic, zejména fakultních nemocnic v Praze. "V Praze by jedna fakultní nemocnice mohla zaniknout," řekl Gajdáček.
Platit za pobyt
Druhým opatřením podle zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven má být zvýšení odpovědnosti každého občana za náklady na zdravotní péči. Představují si to zavedením poplatků za hotelové služby při hospitalizaci, lázeňské a ozdravné péči.
Požadují také omezení bezplatně poskytovaných volně prodejných léků a prostředků zdravotnické techniky v ceně do 50 korun. Jinými slovy - léky do 50 korun by si pacienti hradili sami.
Třetí opatření se týká dalšího zdroje financování zdravotnictví. Vidí ho v dobrovolném smluvním pojištění. Podmínkou k jako zavedení je ale přesnější vymezení péče poskytované ze zdravotního pojištění a péče a služeb nad tento rámec.