Hlavní obsah

Po kůrovci decimuje stromy na Třebíčsku další škůdce, tentokrát listnáče

21. 2. 2020, 10:23

Na Třebíčsku, kde v posledních letech ničí smrkové lesy kůrovcová kalamita, se objevil další škůdce. Tentokrát ale napadá listnaté stromy. Jde o bekyni velkohlavou. Přemnožená je na sousední jižní Moravě, její housenky ožírají listí nejčastěji u dubů. Na Třebíčsku se loni bekyně objevila v údolí řeky Jihlavy, v okolí Mohelna a Lhánic.

Foto: Právo

Obávaný škůdce – bekyně velkohlavá. Dává přednost dubům, ale živí se i listy jiných stromů.

Článek

V údolí Jihlavy, kde jsou převážně listnaté porosty s velkým zastoupením dubů, se loni bekyně velkohlavá masivně rozšířila. „Takže je docela pravděpodobné, že tam bude i v letošním roce, a je možné, že se může rozšířit i někam dál,“ řekl Tomáš Sedláček, vedoucí odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou.

Dodal, že za normálních podmínek by stromy napadení bekyní přežily, jejich odolnost ale snižuje nedostatek vláhy. Starší smrkové lesy v okolí Náměště už podle Sedláčka z velké části zdecimoval kůrovec a je tam hodně holin. „Zbývají víceméně mladší porosty, řekněme do těch 30 let věku, tam ještě uvidíme, jak se to vyvine,“ řekl.

Experti varují: Kůrovec může v Česku do dvou let zničit až polovinu smrků

O riziku šíření bekyně velkohlavé z jižní Moravy směrem na Vysočinu na webu kraje informoval kalamitní štáb svolávaný kvůli kůrovcové kalamitě.

Podle mluvčí podniku Lesy ČR Evy Jouklové se bekyně velkohlavá vyskytuje v nejteplejších oblastech státu, hlavně na Znojemsku. „Na Vysočině se objevit může, ale spíše jednotlivě,“ sdělila. Také na Vysočině předpokládá případné šíření bekyně v teplejších oblastech.

Entomolog: V jednom smrku může zimovat 75 tisíc kůrovců

Vysočina s vysokým podílem smrkových lesů je mezi kraji nejvíce postižená kůrovcovou kalamitou. Další škody přidal minulý týden vítr. Ve státních lesích na Vysočině podle Jouklové poškodil stromy v objemu asi 124 500 metrů krychlových.

Reklama

Výběr článků