Hlavní obsah

Od pondělí si může 20 lidí zahrát fotbal. Bez testů i bez roušek, říká Arenberger

9. 4. 2021, 14:32

Od pondělka budou povoleny veškeré sportovní aktivity venku v maximálně dvacetičlenných skupinách, potvrdil na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Vnitřní sportoviště zůstávají podle výkladu jeho úřadu pro amatéry uzavřena. Žádná výjimka se nevztahuje ani na spolkovou činnost, tedy aktivity sportovních klubů.

Od pondělí si může 20 lidí zahrát fotbalVideo: ČTK

 
Článek

Povolení sportovní činnosti vyplývá z uvolnění pravidel pro shromažďování, které v úterý těsně před odvoláním předchozího ministra Jana Blatného schválila vláda. V případě sportování pod širým nebem na tom ministerstvo nic nezměnilo.

Amatéři nemohou využívat vnitřní sportoviště ani v rámci spolkové činnosti.
ministr zdravotnictví Petr Arenberger

„Venku mohou sportovat skupiny až dvaceti lidí bez využití vnitřních prostor sportovišť. Není tam žádné jiné omezení. Nebudou potřeba testy, jako sportovci si mohou sundat roušku a nemusejí dodržovat rozestupy. Prostě dvacet lidí si může zahrát fotbal, i když budou trošku ošizení o brankáře," řekl ministr.

Přehledně: Jak se v pondělí rozvolní opatření

Domácí

Situace od pondělka tak bude uvolněnější, než pro první fázi obnovování amatérského sportu navrhovalo sportovní prostředí. Zástupci svazů a Národní sportovní agentury chtěli, aby se začalo tréninky desetičlenných skupin sportovců maximálně do 19 let s testy a dodržováním rozestupů. Pro sport budou venku platit stejná pravidla jako pro jiné aktivity povoleného počtu lidí. Jeho výrazné restrikce neumožňuje pandemický zákon, podle něhož se opatření v Česku budou od pondělka řídit.

Na vnitřní sportoviště se ale amatéři nedostanou. „Amatéři nemohou využívat vnitřní sportoviště ani v rámci spolkové činnosti. To je výklad našeho právního odboru," uvedl ministr. Sport je jediná aktivita, která ve vnitřních prostorech nebude umožněna. „Vadí nám tam, že se většinou sundávají roušky," poznamenal ministr.

Jak to bude se shromažďováním: Na poutě ano, na kroužky stále ne

Koronavirus

Přetrvávající uzavření vnitřních sportovišť napadla Česká komora fitness (ČKF), která se proti tomu ohradila předžalobní výzvou. Arenberger si uvědomuje, že plošné uzavření vnitřních sportovišť nebude právně udržitelné dlouho. „U soudu to určitě dopadne v náš neprospěch a jsme si toho vědomi. Nedá se nic dělat, uvažujeme trochu jako doktoři, a ne jako právníci. Aspoň získáme nějaký čas navíc," řekl.

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na novém systému, jak a kdy by se měla postupně uvolňovat omezení ve všech sférách života včetně sportu. Nový návrh takzvané tabulky PES, který v minulých dnech zveřejnila média, už podle Arenbergera není aktuální.

„Rozhodli jsme se, že půjdeme jiným směrem. Uděláme si pravidla, v jaké řadě budeme dál pracovat. Na to máme v zásadě těchto čtrnáct dnů, než se projeví dopad pondělního uvolnění," řekl ministr. Jiná bude zřejmě grafická podoba manuálu. „Na psa zapomeňte, pokud to není váš pes v boudě na dvorku," dodal Arenberger.

Reklama

Související témata:

Výběr článků