Hlavní obsah

Obrana chce nakoupit obrněnce Supacat třikrát dráž než Britové před dvěma lety

4:25
4:25

Poslechněte si tento článek

601. skupina speciálních sil má získat minimálně 18 vozů Supacat HMT Extenda 6×6 za 118 milionů korun za kus. Na dodávkách se bude podílet Vojenský technický ústav a firma LPP zbrojaře Sauera, který dříve podnikal společně s dnešním prvním náměstkem ministryně obrany Františkem Šulcem. Ten ale jakékoliv ovlivňování tendrů důrazně odmítá. Vozy jsou zhruba třikrát dražší než nákup pro britskou armádu.

Foto: Supacat

Obrněnec HMT Supacat Extenda 6×6

Článek

Ministerstvo obrany je na informace skoupé. „Obměna jakýchkoli vozidel pro 601. skupinu speciálních sil je v souladu se zákonem o ochraně utajovaných skutečností vedena v režimu „Vyhrazené“. Z tohoto důvodu nelze podávat k těmto zakázkám informace,“ odpověděl redakci Novinek mluvčí ministerstva obrany Karel Čapek. Ministryně Černochová chce přitom zakázku předložit na kolegiu během čtvrtka.

Sto osmnáct milionů za jeden otevřený vůz

Podle důvěryhodného zdroje redakce obrana nakoupí 18 vozů za zhruba 118 milionů korun za kus včetně DPH s výhledem na dodávku dalších šesti strojů. Původní plán, aby celou zakázku získal výhradní dovozce vozů Supacat do ČR, firma LPP, byl pozměněn. LPP má dodat podvozkovou část vozů za 1,15 miliardy korun včetně daně.

Vojenský technický ústav (VTÚ) se má postarat o integraci potřebných systémů, jinak řečeno vůz dopracovat, vybavit ho prostředky pro komunikaci a tak podobně. Za to má státní podnik inkasovat bezmála miliardu korun.

Obrana o nákupu stále mlží, ale řada informací unikla z výboru pro obranu ke konci loňského roku. Podle informací poslance Pavla Růžičky (ANO) měla být cena ještě v minulém roce výrazně nižší. „V rozpočtu 2024 je cena: 1,5 mld. Kč za 24 ks = 65 mil. Kč za 1 vozidlo,“ uvedl poslanec na síti X.

Pro představu, jedno švédské obrněné bojové vozidlo pěchoty CV90, kterých Česko nakoupí 246 za předpokládaných 71 miliard korun, vychází na 287 milionů korun. A jde o vysoce odolný pásový obrněnec s 30milimetrovým kanonem a řadou pokročilých prvků pro komunikaci, ale i rušení.

Vysoká cena

Celková současná částka 2,13 miliardy korun včetně daně byla podle zdroje redakce na výboru kritizována a i to byl důvod, proč se celá zakázka zastavila. Dodavatel navíc pro garanci této částky požadoval nebývale vysokou zálohu 70 %.

Nyní je ovšem opět na stole a podle všeho kolegiem ministryně projde. Z obranného rozpočtu pro tento rok se tak ukousne nemalá částka i přesto, že techniku získají vojáci v nadcházejících letech.

Foto: Společnost SAAB

Obrněný vůz CV90. Za cenu dvou vozů Supacat by bylo téměř možné pořídit tohoto obrněnce.

Pokud se podíváme na nákupy vozů Supacat v zahraničí, zjistíme, že i Británie je uživatelem této platformy lehkých útočných vozů. V roce 2023 tamní obrana vysoutěžila dalších 70 kusů za 90 milionů liber. To znamená přibližně 38 milionů korun za kus. Těžko si lze představit, že již v době války na Ukrajině by tamní obrana nemyslela na pokročilé systémy rušení a další techniku, která by mohla výrazně zvednout výslednou částku.

Kritika koncepce vozu a nízké ochrany posádky

A cena není to jediné, co je odborníkům trnem v oku. Tím je i otevřená koncepce vozu. Tu v minulosti kritizovala řada odborníků. Jaroslav Štefec, zbrojní expert a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, řekl, že vůz není příliš stabilní a hlavně otevřená konstrukce není odolná vůči minám a posádkám hrozí nebezpečí. Podobně se vyjádřil i bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. V odborných kruzích se dokonce hovoří o „předraženém kabrioletu“.

Foto: 601.skss, Novinky

Příslušníci 601. skupiny speciálních sil na misi

Zarážející je, že o nákupu vozů pro speciály nevěděl či mlžil i poslanec Jan Hofman (ODS), který se v diskuzním pořadu Českého rozhlasu Česko 2025 před necelým měsícem divil, že má armáda o tuto techniku zájem. Přitom je členem výboru pro obranu.

Předseda Motoristů Petr Macinka hovořil v pořadu o armádních nákupech, které kritizoval. Mimo jiné hovořil o vozech Supacat, o kterých se v armádních kuloárech hovoří několik let. Hofman zareagoval a nákup vyloučil. „Tady zaznělo, vojáci vozidla nechtějí, a přesto je kupujeme. Nevím, která to jsou… Supacat… My je kupujeme? Aha, to jsem nevěděl, že je kupujeme. Vidíte to, my jsme tu zakázku zrušili,“ řekl poslanec.

Související články

Výběr článků

Načítám