Článek
„Vzhledem k tomu, že vláda v březnu schválila postupné navýšení obranných výdajů až na tři procenta HDP v roce 2030, je jisté, že s částkou určenou na investice budeme ještě pracovat. Na letošní investiční výdaje je letos určeno 70,6 miliardy korun,“ řekla Novinkám mluvčí obrany Simona Cigánková.
Podle dostupných informací a podle návrhu rozpočtu na letošní rok resort připravil nebo připravuje zakázky za více než 500 miliard korun, které pořídí v příštích deseti letech.
Letos obrana hospodaří se 160 miliardami korun, což bude něco přes dvě procenta HDP, příští rok by rozpočet měl poskočit na 200 miliard korun.
„Prioritní pro nás zůstává udržení stávajících vojáků a nábor nových. Dále jde o investice do modernizace armády – tedy do výzbroje a techniky, do skladových zásob munice či náhradních dílů. Půjde též o významné investice do nemovitostí a posádek,“ dodala mluvčí.
Na platy 28 tisíc vojáků a deseti tisíc civilních zaměstnanců je letos vyčleněno 22 miliard korun. Pokud se ministryni obrany Janě Černochové (ODS) podaří přesvědčit vládu, aby odměny vojáků navýšila, bude letos obrana potřebovat na platy další dvě miliardy korun.
Co se týče mimoplatových výdajů, nejvíce jde na letectvo, které v příštích deseti letech získá 215 miliard korun. Nákup 24 stíhaček F-35, výzbroje a výcviku pilotů a techniků vyjde na 142 miliard korun. V této částce je zahrnuto i sedm miliard korun na kurzová rizika a inflaci.

Na splátku 24 stíhaček F-35 by mělo letos jít 15,8 miliardy korun.
Loni poslala obrana americkému výrobci F-35 splátku ve výši 26 miliard korun, letos do USA odejde 15,8 miliardy korun.
Dalších 36 miliard korun obrana vydává na vrtulníkové a dopravní letectvo. Loni resort obrany uhradil poslední splátku ve výši 1,5 miliardy za vrtulníky Bell. Celkově za osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper i s DPH armáda zaplatila 17,6 miliardy korun.
Dalších šest starších viperů a dva venomy armáda dostane z USA darem za pomoc, kterou Česká republika poskytla Ukrajině. Modernizace těchto osmi strojů bude stát více než 10 miliard, sedm ale poplyne z příspěvku USA.
Na pořízení dvou brazilských dopravních letounů C-390 Millennium vydá obrana 14 miliard korun. První letoun by měl přiletět už letos. Jak vysoká bude první splátka, obrana ještě nezveřejnila.

Vojenský nákladní letoun KC-390 brazilské společnosti Embraer. První kus by mohla armáda dostat už letos. Za dva stroje obrana zaplatí skoro 14 miliard korun.
Největším projektem pro pozemní vojsko je nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90 za 70,6 miliardy korun. Samotné stroje vyjdou na 59 miliard, dalších 11 miliard je připraveno na kurzová a inflační rizika. Smlouvu na švédské obrněnce podepsala obrana loni, první splátku ve výši 3,6 miliardy korun pošle jejich výrobci BAE System Hägglunds letos. První stroje by do republiky měly doputovat v roce 2026.

Švédský obrněnec CV-90 na střelnici u Baltského moře. Za 246 kusů zaplatí Česko 70,6 miliardy korun.
Už letos by ale armáda měla dostat první děla Caesar od francouzské firmy Nexter Systems. Celkově jich objednala 62 kusů za 10,3 miliardy korun. Další výraznou položkou je munice pro děla. Se společností STV Group podepsali vojáci rámcovou smlouvu na granáty ráže 155 mm za 12 miliard korun.
Strakoničtí vojáci z protiletadlového pluku už se dodávky dokonce dočkali. Před nedávnem z Izraele dorazila první baterie raketového systému Spyder. Celkově by do Strakonic měli doputovat čtyři komplety za 13,7 miliardy korun a k tomu navíc rakety delšího doletu Derby za pět miliard. Letos za ně obrana utratí sedm miliard korun.

Izraelské raketomety Spyder. Armáda za čtyři baterie zaplatí 13,7 miliardy korun. Za rakety delšího doletu Derby dalších pět
Pokud obrana dostane další miliardy, tak se dá podle vojenského analytika Dušana Rovenského očekávat, že je použije na čerpání rámcových smluv, které má například na ruční zbraně, munici nebo terénní vozy Tatra.
„Je možné, že ještě letos podepíše obrana smlouvu na některý z velkých projektů. Třeba na nákup tanků Leopard 2A8, protože na té už více než rok pracuje,“ řekl Novinkám Rovenský. Na nákup 77 nejmodernějších strojů 2A8 za 52 miliard korun vláda kývla loni. Armáda zároveň pořizuje 45 starších leopardů 2A4.

Armáda by mohla mít až 122 německých tanků Leopard, 45 starších verzí 2A4 (na snímku) a 77 nových 2A8, za které dá až 52 miliard korun.
Kromě letounů a obrněnců má obrana připravené finance na nákup dronů, radarů, systémů pro elektronický boj nebo kryptografické prostředky. Například na 20 tisíc amerických stanic L3Harris za 9,3 miliardy.

Za nové polní kuchyně, ve kterých lze uvařit guláš až pro 500 vojáků, zaplatí obrana více než čtyři miliardy korun.
Část rozpočtu padne i na výstroj, výzbroj a další servis vojáků. Například nové polní kuchyně, ve kterých lze uvařit až pro 500 lidí, vyjdou celkově na čtyři miliardy korun.
Vojáci by také měli konečně dostat 15 tisíc neprůstřelných vest či nové batohy. Více než miliarda půjde na uniformy a další oblečení. Například za nátělníky dá armáda více než 300 milionů korun. Podobnou částku vydá na teplé oblečení, které ochrání vojáky až v padesátistupňových mrazech. Za více než 1,3 miliardy vojáci pořídí ochranné obleky proti chemickým, biologickým a nukleárním látkám.