Hlavní obsah

Obrana by měla dostávat každoročně o čtyři miliardy víc, požaduje Stropnický

29. 5. 2014, 13:54 – Praha • Aktualizováno 29. 5. 2014, 17:28

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chce, aby obranný rozpočet rostl každoročně o desetinu procenta HDP. Navyšování by znamenalo čtyři miliardy korun navíc. Ministr to ve čtvrtek řekl na Žofínském fóru s tím, že pochopitelně bude záviset na dohodě uvnitř koalice.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Článek

Financování obrany klesalo posledních několik let. Vlády své úsporné kroky odůvodňovaly hospodářskou recesí. Ta podle Stropnického nyní končí a pro příští rok odborníci odhadují růst ekonomiky. Proto je nejen nezbytné, ale i nutné začít opět navyšovat obranný rozpočet, řekl ministr.

Nové vedení resortu se však podle něj musí vyrovnat s nastřádaným vnitřním dluhem, za nějž může zejména zanedbaná nemovitá infrastruktura.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Užší spolupráce se Slováky

Větší zájem politiků i veřejnosti o armádu způsobila současná krize na Ukrajině. Stropnický zdůraznil, že skončila doba, kdy státy Severoatlantické aliance považovaly za vyloučené, že by někdo na jednoho ze spojenců zaútočil. Zkrátila se podle něj také doba, kterou mají jednotlivé státy na přípravu reakce na vznik ohrožení.

Ministrův tým přitom stále hledá možnosti, kde ve fungování obrany ušetřit. Jednou z uvažovaných možností je bližší spolupráce se sousedním Slovenskem. Obě země nyní uvažují například o společném pořizování zbraní a vojenské techniky nebo sdílení logistického vybavení a zázemí. Jednou z možností je společný nákup letištních radarů.

Jednání o prodeji L-159 pokročila

Ministr ve čtvrtek rovněž oznámil pokrok v jednání o prodeji bitevníků L-159. Americká firma Draken International, která dodává cvičné stroje pro americké vojenské letectvo, má zájem o 14 stojů, pro něž nemá česká armáda uplatnění.

"Já bych hrozně nerad otevíral šampaňské, než večírek nastane. Teď to ale vypadá dost nadějně, tak to nezakřikněme. A zvlášť v případě Drakenu jsme relativně blízko," řekl Stropnický. Podle něj je tak možné, že obrana konečně "protrhne smůlu", kterou v uplynulých letech se zamýšleným prodejem českých letounů mělo. "Byli bychom rádi, aby některé L-159 našly nového majitele samozřejmě už v tomhle roce," doplnil ministr.

O koupi letounů se zajímá rovněž Irák, který potřebuje cvičné stroje, aby mohl zavést do výzbroje stíhací letouny.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků