Hlavní obsah

Novou šéfkou KSČM se stala Konečná. Vyhrála s velkou převahou

23. 10. 2021, 14:00 • Aktualizováno 23. 10. 2021, 19:27

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Zvolena byla v prvním kole s velkou převahou nad protikandidáty. Získala 175 hlasů při kvoru 160. Delegáti zvolili jako prvního místopředsedu strany Petra Šimůnka a jako místopředsedkyni pro ekonomiku exposlankyni Marii Pěnčíkovou.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Nová šéfka KSČM Kateřina Konečná

Článek

Zástupce konzervativní části strany Josef Skála získal při volbě předsedy 70 hlasů a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Dusno bylo hlavně kolem Filipova projevu. Podle zdrojů z jednání se jeho vstoupení neobešlo bez vulgárních slov. „Žádná sebereflexe, prakticky celý volební debakl hodil na prvního místopředsedu,“ řekl Právu jeden z účastníků sjezdu.

Do čela KSČM se po volebním debaklu hlásí Konečná. Chce radikální levici

Parlamentní volby

Jiná část delegátů naopak reagovala na dění hlasitou podporou Vojtěcha.

„Bylo to opravdu nedůstojné, co se tam dělo,“ řekla Právu další z účastnic.

Za překvapivé považuje to, že se ani nepočítalo s tím, že by měl Filip vystoupit jakožto bývalý předseda.

Konečná chce zůstat europoslankyní, jak řekla, bude mít větší možnosti reprezentovat KSČM v médiích.

Spolustraníkům v letáku na sociálních sítích slíbila generační obměnu, nastartování obrody KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi.

Odmítla spekulace o slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty.

„Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,” řekla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla v komunálních volbách příští rok.

Volební propad strany přinesl dramatický pokles státních příspěvků, proto zamýšlí Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Chce také připravit nový programový dokument a vést diskusi o něm.

Komunisté volí zbytek vedení, Skála z volby místopředsedů odstoupil. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem i s bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou.

Jmenovala i prvního místopředsedu Šimůnka, který obhájil funkci, podle zdrojů z jednání pro něj hlasovalo 212 delegátů. Místopředsedou pro ekonomiku byla zvolena Pěnčíková v prvním kole volby.

Volby zdrtily ČSSD a KSČM i finančně

Volby

Řádný sjezd uspořádá KSČM příští rok na jaře. Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici.

V posledním volebním období podporovali menšinovou vládu ANO a ČSSD na základě dohody o toleranci, kterou uzavřeli pod Filipovým vedením s hnutím ANO. Část strany s tímto angažmá nesouhlasila.

Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval 9. října po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci nechce.

Během uplynulého roku čelil úspěšně pokusům o odvolání s tím, že chce komunisty dovést k volbám a získat podobný výsledek jako v roce 2017. Místo 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů ale KSČM získala 3,6 procenta.

V sobotu Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména potom, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO.

Filip: Okamžitá rezignace je to nejlepší

Parlamentní volby

„A to prostřednictvím planého radikalismu, když revoluční situace ve společnosti nebyla,” uvedl v proslovu, který zaslal ČTK.

„Důchody rostly místo o 40 nebo 50 korun o 900 korun, rostla minimální mzda a s ní i mzdy celkem, nezvyšovala se spoluúčast pacientů na zdravotní péči, zajistili jsme návrat některých nerostných surovin do rukou státu a veřejného sektoru,” podotkl Filip.

„Plnili jsme komunistický, nikoli pouze levicový program. Všechno bylo zpochybňováno a nahrazováno planými slovy a urážkami a neustálým neplněním usnesení ÚV KSČM. To byl žel obraz strany navenek,” řekl bývalý šéf KSČM.

Dodal, že rozhádaná strana přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3000 členů.

Zatím osm kandidátů na post šéfa KSČM

Domácí

Svou kandidaturu na místopředsedkyni po zvolení Konečné stáhla exposlankyně a kandidátka na předsednický post Hana Aulická Jírovcová.

„Ctím to, že má představu o svých lidech, se kterými chce kandidovat. Proto jsem svou kandidaturu stáhla,“ řekla Právu.

Strana podle ní teď musí vyřešit své personální a vnitrostranické problémy.

„Myslím, že pokud chce jít Kateřina cestou radikalizace a spolupracovat s levicí, tak by si KSČM měla ujednotit situaci ve straně, říci si, jaké jsou problémy,“ poznamenala.

„Bojujeme mezi sebou dlouhou dobu a je to odraz celé té situace,“ dodala politička.

Reklama

Výběr článků