Hlavní obsah

Nemocenská se bude proplácet i v prvních třech dnech nemoci, rozhodla Sněmovna

31. 10. 2018, 13:04 – Praha • Aktualizováno 31. 10. 2018, 13:17
Novinky, Barbora Zpěváčková

Nemocenská by se měla proplácet i v prvních třech dnech nemoci. Zrušení takzvané karenční doby ve středu ve Sněmovně protlačila ČSSD, pro hlasovalo i hnutí ANO, Piráti, KSČM a část lidovců. Novelu zákoníku práce nyní posoudí Senát.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Článek

Zaměstnanci by tak znovu i v prvních třech dnech nemoci měli dostávat 60 procent denního vyměřovacího základu. Nyní během prvních tří dnů nedostávají nic. Zaměstnavatelům se na druhou stranu sníží o 0,2 procentního bodu odvody.

Někteří poslanci ANO se zrušením karenční doby nesouhlasí, kvůli vládní koalici ale museli zvednout ruce. To, aby se znovu proplácely první tři dny nemoci, bylo totiž jednou z podmínek vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO.

Pro zrušení karenční doby hlasovalo 128 poslanců z řad ČSSD, ANO, Pirátů, KSČM a část lidovců. Proti byla ODS, TOP 09 a STAN. Hlasování kvůli poměrně složité proceduře provázely zmatky. Kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

Valachová: Je to trestání lidí za nemoc

„Vyhrál zdravý rozum a zdraví jako hodnota,” řekla po hlasování ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Na plénu změnu hájila s tím, že se lidé z finančních důvodů bojí onemocnět. „Bojí se, jak na konci měsíce zaplatí hypotéku,“ prohlásila. „Je to nespravedlivé trestání lidí za nemoc,“ přidala se Kateřina Valachová (ČSSD).

„Lidé nemoci přecházejí, využívají dovolenou, osvícení zaměstnavatelé zavádějí sick days, což je stoprocentní plnění. Karenční doba dnes nemá své opodstatnění,“ dodala Valachová.

Zatíží to podnikatele, varoval Kalousek

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vládě vyčítal, že zrušila karenční dobu, ale nepředložila žádnou alternativu. Podle něj navíc obnovení proplácení nemocenské zatíží podnikatele a rozpočty.

Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) karenční doba motivuje lidi, aby více pečovali o své zdraví. Tři dny jsou navíc podle ní rozumnou spoluúčastí lidí na nemocenském pojištění.

Poslankyně Olga Richterová (Piráti) naopak během diskuze podotkla, že 60 procent platu je málo, když někteří lidé musejí počítat každou stokorunu.

S karenční dobou přišla Topolánkova vláda

Náhradu mzdy od čtvrtého do 14. dne nemoci hradí zaměstnavatel ve výši tří pětin průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z pojištění.

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil. Kabinet ale neproplácení prvních tří dnů nemocenské prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu ponechali v platnosti.

Anketa

Souhlasíte s proplácením nemocenské v prvních třech dnech nemoci?
Ano
77,2 %
Ne
22,8 %
Celkem hlasovalo 8338 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků