Článek
K případu došlo v květnu tohoto roku. Podle serverů iDnes a Blesk devětašedesátiletý muž zemřel šest dní po zákroku, když už byl v domácím léčení. Muž v sobotu po obědě běžel do koupelny a manželce říkal, aby zavolala na ARO. Silně mu tekla krev a dusil se.
Začal silně krvácet a po několika minutách zemřel. Podle vyjádření jeho dcery na Facebooku byl příčinou postupující zánět. Došlo k rozsáhlému krvácení a akutnímu selhání dechu a oběhu. Nemocnice podle dcery měla pacientovi v den propuštění odebrat krev, čímž by mohla úmrtí zabránit.
„Do péče naší nemocnice byl pan J. přijat ve vážném zdravotním stavu v neděli 18. 5. Na základě urgentního vyšetření, včetně CT, absolvoval ještě téhož dne neodkladný chirurgický zákrok. Operace proběhla bez komplikací a pooperační průběh umožnil jeho propuštění čtvrtý den po výkonu, v souladu s doporučením odborných společností a standardní praxe,“ napsala Novinkám mluvčí nemocnice Kateřina Semerádová.
Pooperační hospitalizace v nemocnici v takovém případě bývá tři až pět dní. „K náhlému zhoršení stavu pacienta došlo až několik dnů po jeho propuštění,“ dodala. S ohledem na mlčenlivost nemůže mluvčí nijak podrobně rozebírat zdravotní stav zemřelého.
„Operace byla v pořádku a následný příznivý průběh hospitalizace umožnil v souladu s doporučeními odborné společnosti jeho propuštění čtvrtý pooperační den, tedy ve čtvrtek. Vzhledem k tomu, že jsme nadále vázáni lékařským tajemstvím, nemůžeme přesný průběh léčby komentovat, obecně se však dá říct, že v takovém případě pacienti v domácím prostředí dobírají nasazená antibiotika a vždy se jim doporučuje klidový režim,“ uvedla Semrádová.
Rodina byla v kontaktu s přednostou kliniky a lékařkou ze soudního oddělení. „Oba jim poskytli informace týkající se jejich odborných zjištění a byli jim k dispozici pro jejich dotazy. Kvalita a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb je pro nás absolutní prioritou. Přesto je třeba říci, že i při odborně správné péči může v medicíně dojít k nepředvídatelným komplikacím s velmi vážnými následky,“ doplnila Semerádová.
V nemocnici proběhlo odborné šetření a také konzultace s nezávislým specialistou. „Pro maximální transparentnost jsme nad rámec obvyklého postupu zadali zpracování znaleckého posudku nezávislým znalcem,“ dodala mluvčí.
Podobný případ se stal v Pardubické nemocnici v roce 2017. Tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc, což trvalo dlouhé minuty. Podle soudu, který dvě z nich později potrestal, postupovaly chybně. Kvůli krvácení do úst dítě zřejmě vdechlo krev, což vedlo k zástavě dechu a srdce a těžkému poškození mozku. Od té doby chlapec zůstal v takzvaném bdělém kómatu. Nemocnice se s rodinou vyrovnala mimosoudně.