Hlavní obsah

Možný nájemce Libušína má problém se smlouvou

15. 6. 2020, 18:30
Právo, Aleš Fuksa

Podmínka bezdůvodného ukončení nájmu ze strany správce památkově chráněného objektu Libušína a vedlejší chaty Maměnka na Pustevnách se nelíbí možnému provozovateli, který vyhrál výběrové řízení vyhlášené Národním muzeem v přírodě (NMVP).

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Obnova Libušína je téměř u konce. Objekt by měl být zkolaudovaný do měsíce.

Článek

Vítěz řízení, společnost Tim Hortons Slovakia, považuje tuto podmínku v návrhu smlouvy o provozování obou architektonických skvostů za nevyváženou. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou společnost v pondělí zaslala médiím. „Současná podoba smlouvy dostává nájemce do područí velmi subjektivních důvodů, které mohou mít za následek ukončení nájemního vztahu ze strany pronajímatele bez jakéhokoliv udání důvodu,“ uvedl zástupce společnosti Miroslav Martinček. Ten zároveň poukazuje na to, že ve výběrovém řízení projevilo o účast zájem šestnáct subjektů.

„Projekt podaly jen tři společnosti,“ podotkl Martinček. Vítězná společnost s nejvyšší finanční nabídkou nájmu se následně rozhodla apelovat na ministerstvo kultury, které je zřizovatelem NMVP, aby muzeum vypsalo nové výběrové řízení, ve kterém dojde k úpravě návrhu nájemní smlouvy.

Kominíka zprostil soud obžaloby, požár Libušína zůstává bez trestu

Krimi

Podle ředitele muzea Jindřicha Ondruše však státní organizace podmínky smlouvy měnit nebude. Podmínky smlouvy podle něj byly součástí poptávky výběrového řízení, tedy stejné pro všechny účastníky. Muzeum chce mít podle Ondruše vzhledem k charakteru a významu objektu možnost ovlivňovat, jak bude provozovaný. Na rozdíl od jiných smluv muzeum navíc upravilo výpovědní dobu ze tří na šest měsíců. Ondruš minulý týden poslal společnosti Tim Hortons Slovakia dopis a vyzval její představitele, aby se do týdne vyjádřili, zda smlouvu podepíší. Lhůta na odpověď skončí v úterý odpoledne. Až poté se muzeum rozhodne, jak bude dále postupovat. Jak Právu Ondruš naznačil již v minulém týdnu, pokud nepodepíše smlouvu vítěz výběrového řízení, osloví muzeum druhého v pořadí.

Ministerstvo: Jde o standardní postup

Podle ministerstva kultury jde o dobrovolný smluvní vztah. „Je na obou smluvních stranách, jak se dohodnou,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová. Z pohledu ministerstva se podle ní jedná o standardní postup příspěvkové organizace. „Je srovnatelný s obdobnými provozy, kde je nezbytné zajistit specifika kvalitní kulturní nabídky, k čemuž musí mít státní příspěvková organizace účinné nástroje,“ doplnila Awwadová.

Obnova Libušína finišuje, řemeslníci si šlapou na paty

Domácí

„Hospodaříme s majetkem státu. Návštěvníci si podle úrovně poskytnutých služeb v Libušíně spoluvytvářejí obraz muzea. Proto ve smlouvě stanovujeme celou škálu podmínek, které musí provozovatel zajistit. Nový nájemce získá k provozu unikátní památku vybavenou novým gastrozařízením spolu s objektem Maměnky, který prošel generální opravou. Tyto objekty představují hodnotu, která stojí za to, aby s ní bylo nakládáno co nejlépe,“ řekl právu Ondruš.

Smlouva na hraně

Podle právníka Jaroslava Janáčka, kterého zmiňuje slovenská společnost ve své tiskové zprávě, současné znění nájemní smlouvy způsobuje stav, kdy je nájemce po celou dobu nájmu v naprosté nejistotě ohledně svého podnikatelského záměru. „Jelikož smlouva může být ze strany Národního muzea v přírodě kdykoliv za dobu trvání smlouvy na dobu určitou vypovězena s výpovědní dobou šesti měsíců,“ vysvětlil Janáček. Podle něj je řešením vypsání nového výběrového řízení, ve kterém bude upraveno znění smlouvy. „Je možné ji vypsat znovu tak, aby její podmínky byly racionální a lépe tak bylo možno využít ekonomický potenciál kulturní památky, z čehož může mít následně prospěch nejen nájemce, ale zejména Česká republika, jako vlastník Libušína a Maměnky.“

Obdobného názoru je i advokátka Markéta Valeriánová, kterou o posouzení požádal deník Právo. Ta nerozporuje návrh smlouvy, ale zmiňuje jednoznačnou nevýhodu pro budoucího nájemce. „Jelikož se na daný právní vztah vztahuje zásada smluvní volnosti, může pronajímatel nastavit pravidla ukončení nájemního vztahu tak, jak je v daném případě nastavil. Avšak vždy je nutné mít na paměti případný rozpor s dobrými mravy, který by způsobil neplatnost daného ujednání,“ upozornila Valeriánová a dodala: „V tomto případě se domnívám, že citované ujednání se může nacházet skoro až na hraně rozporu s dobrými mravy, když nájemce staví do jednoznačné nevýhody. Dle mého názoru však zásada smluvní volnosti v daném případě převáží. Nicméně, konečné stanovisko by vynesl až soud.“

Pět let po zničujícím požáru vyrostl na Pustevnách nový Libušín

Domácí

Původní objekt Libušín, který je dílem legendárního architekta Dušana Jurkoviče, v roce 2014 vyhořel. Jeho oprava nyní končí a muzeum se chystá na kolaudaci, která by měla být zhruba v polovině července. Nový provozovatel by mohl Libušín otevřít koncem července.

Reklama

Související témata:

Výběr článků