Hlavní obsah

Metr a půl od cyklisty. Pro řidiče bude platit nové pravidlo od ledna 2022

15. 9. 2021, 18:05 – Praha • Aktualizováno 15. 9. 2021, 18:24

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za porušení bude hrozit pokuta až 2000 korun. Schválila to ve středu Sněmovna se senátními změnami. Mezi ně patřilo snížení maximální výše pokuty na pětinu a odklad účinnosti nového předpisu až na polovinu příštího roku. Novelu o provozu na pozemních komunikacích nyní dostane k podpisu prezident.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Motoristé budou muset podle poslanecké úpravy silničního zákona objíždět cyklisty ve vzdálenosti, která odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu.

Důvodem je snaha o vyšší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. Podobná úprava platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku.

Odpůrci předepsané vzdálenosti poukazovali na to, že nové opatření nebude možné na mnoha místních silnicích dodržovat ani kontrolovat. Kritizovali navíc i to, že agresivní může být i řidič jízdního kola. „Jako malá jsem byla sražena cyklistou. Máme tu navíc chodce, kteří jsou ještě zranitelnější než cyklisté,“ uvedla dříve například poslankyně ANO Zuzana Ožanová.

Řidič musí minout cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru, schválili poslanci

Domácí

Sněmovna pak podpořila pozměňovací návrhy Senátu. Horní komora doporučila zmírnění sankcí za porušení nového pravidla, které mělo původně platit navíc už od července letošního roku.

Řidič měl pak původně za nedodržení vzdálenosti dostat pokutu až 10 000 korun, zákaz řízení na půl roku a mohlo mu být odebráno sedm bodů. Senát ale snížil sankce na pokutu maximálně do 2000 korun, pokud řidič cyklistu neohrozí.

Reklama

Výběr článků