Hlavní obsah

Léčebné konopí řízení auta nebrání

3. 12. 2022, 6:14

Užívání léčebného konopí, a to ani dlouhodobé, v řízení auta nebrání. Vyplývá to z nového výzkumu lékařů brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA). Stačí jen vzít si tobolku s konopím před spaním a za volant usednout až ráno, tedy po šesti až osmi hodinách.

Foto: Foto archiv FNUSA

Léčebné konopí se užívá většinou v tobolkách.

Článek

Při kontrole by policie pak zjistit přítomnost drog v těle neměla, a to ani u většiny pacientů, kteří řídí hned po konzumaci léčebného konopí.

Neprokázalo se nic, obavy byly zbytečné
Radovan Hřib, FN u svaté Anny

Pokud se přece jen stane, že test na drogy při policejní kontrole v těle řidiče konopí odhalí, půjde o tak malé množství, že postih motoristovi nehrozí.

Léčebné konopí užívalo letos v Česku zhruba 5500 pacientů, a to na potlačení chronické bolesti. Jejich počet vzrůstá stejně jako jejich obavy z toho, že je léčba konopím přivede do střetu se zákonem.

Německo se chystá povolit rekreační užívání marihuany

Zahraniční

Fakultní nemocnice u svaté Anny se stala v roce 2015 první nemocnicí v České republice, která svým pacientům začala konopí předepisovat. Jako propagátor této léčby proto nyní na popud pacientů uspořádala výzkum zaměřený na to, nakolik jeho užití omezuje pacienta v řízení.

„Studie se zúčastnilo 20 pacientů s chronickou bolestí, kteří dlouhodobě užívají léčebné konopí. Neprokázalo se nic, obavy byly zbytečné,“ řekl Právu Radovan Hřib z centra léčby bolesti fakultní nemocnice.

Tobolku s léčebným konopím je třeba vzít si na noc před spaním a za volant je možné sednout po šesti až osmi hodinách

Policie může při silniční kontrole prověřit nejen to, zda není řidič pod vlivem alkoholu, ale také drog.

Sleduje se hladina THC

Jejich přítomnost se zjišťuje po stěru z ústní dutiny, a to ze slin. Sleduje se hladina látky THC, což je psychoaktivní delta-9-tetrahydrokanabinol. Ten lze v organismu nalézt například po kouření nebo požití marihuany.

V Brně uvařili první pivo s konopným výtažkem

Muži

Zdravotníci dlouhodobě upozorňují na to, že léčba konopím sice využívá účinků THC, nicméně s jakoukoli jinou konzumací marihuany to nemá nic společného.

Stačí dodržovat doporučení

Do výzkumu se zapojili špičkoví odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) nemocnice. O hodnocení hladiny THC v krvi se postarali pracovníci nemocničního Ústavu soudního lékařství FNUSA.

Na základě podrobných výsledků tohoto sledování vydalo doporučení pacientům také představenstvo České lékařské komory.

Z něj vyplývají dvě jasná doporučení. Podle prvního je nutné si tobolku s konopím vzít na noc před spaním a za volant sednout až po šesti až osmi hodinách. Druhá rada zní: pacient by nikdy neměl řídit, pokud cítí, že je pod vlivem návykové látky.

Jak to bude s legalizací konopí? Návrh přijde ještě letos

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků