Článek
Případ Jana Cimického - zdá se - rozhýbal Českou lékařskou komoru, která začíná diskutovat o tom, že by obnova členství a tudíž i návrat do ordinací nebyly automatické a zájemci by museli doložit, že už nepředstavují riziko.
„Názor na to není jednotný. Já a někteří mí kolegové se přikláníme k tomu, že je vyloučení na pět let nedostatečné a měla by zde být možnost vyloučit i definitivně. Zároveň by ale bylo vhodné stanovit i eventuální podmínky znovupřijetí,“ popsal Novinkám viceprezident Přáda. Se změnou chtějí lékaři počkat na novou vládu, bude totiž nutná úprava zákona o České lékařské komoře.
Dnes je možné zakázat lékaři, aby poskytoval péči pacientům, nejvýše na pět let. Vyloučení je dočasné a po uplynutí doby může dotyčný o členství v ČLK znovu požádat a je mu vyhověno. A je jedno, jestli se předtím provinil třeba tím, že jako praktický lékař tlačil pacientky do gynekologických vyšetření, anebo léčil pacienty s rakovinou, ačkoliv nebyl onkolog.
Problematické je to zvlášť u těch, kteří se na pacientech a pacientkách dopouštěli například sexuálního násilí nebo nátlaku. Případy se zabývali opakovaně i soudy, například v souvislosti se sedmasedmdesátiletým psychiatrem Janem Cimickým, který byl zatím nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení za čtyři znásilnění a 35 případů vydírání pacientek. Kvůli formálním vadám se nyní kauza vrátila k prvoinstančnímu soudu a bude se řešit znovu.
Na jeho chování vůči pacientkám přitom byla komora upozorňována už v roce 2011, kdy působil v bohnické psychiatrické klinice, odkud musel pro podezření ze sexuálního zneužívání odejít. V lékařské praxi poté pokračoval v centru duševního zdraví.
Přáda zdůrazňuje, že dočasné vyloučení při takových situacích nestačí. Systém by se měl podle něj upravit tak, aby se „napravení“ mohli vrátit, pokud doloží, že podstoupili odpovídající terapii a nehrozí, že by se podobné situace opakovaly.
„Umím si to představit třeba ve chvíli, kdy by se u toho člověka prokázala nějaká psychická porucha, která způsobila, že se choval k pacientům hrozně, a podstoupí léčení. Anebo když alkoholik, který ordinoval opilý, podstoupí protialkoholní léčbu. V takovém případě nevidím důvod, proč by to mělo být definitivní, když je ten člověk už v pořádku,“ vysvětlil.
Reforma dlouho zažitého modelu bude vyžadovat novelu zákona o České lékařské komoře. Je jisté, že počká až na nově zvolené poslance, kteří vzejdou z podzimních voleb. Novelizace by se podle viceprezidenta řešila až s nimi.
Šlo by totiž o změnu, která by se dotkla asi 55 tisíc lékařů. Každý, kdo chce tuto profesi vykonávat, musí být členem profesní komory.