Hlavní obsah

Klaus: oslabené strany nemohou mít hroší kůži

3. 12. 2004, 10:59 – PRAHA
Právo, luk

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek vyslal stranám vládní koalice jasný signál. Podle hlavy státu by si politici měli uvědomit svou slabou pozici u občanů a vyvodit z toho důsledky.

Foto: Eva Jenčíková

Ideální hřiště jsme našli na stdaionu SK Týniště nad Orlicí

Článek

"Nikdo přece nejsme imunní vůči tomu, jak se na nás lidé dívají. Nikdo nejsme imunní vůči tomu, když si čteme výsledky průzkumů veřejného mínění," řekl Klaus v Českém rozhlase s tím, že se změnilo politické klima v zemi.

Jestliže má jakákoli ústavní instituce podporu 20, 25, 27 či 31 procent občanů, "tak samozřejmě nemůže nikdo mít hroší kůži, aby si tu neuvědomoval a aby to trochu ten jeho hlas nezeslabovalo", soudí Klaus. To je podle něj realita v zemi, ačkoli na rozložení sil ve Sněmovně se nic nezměnilo.

"Změnu, průlom v Poslanecké sněmovně mohou udělat jen ty strany, které mají onu malou, chatrnou, 101 hlasovou minivětšinu," poznamenal Klaus. Východiskem by podle něj bylo "kdyby ony dospěly k tomu, že ta chatrnost už je tak velká, že se jim nevyplácí z dlouhodobého hlediska, aby pokračovaly tímto způsobem".

Klaus nevěří, že by "lidé měli začít vycházet do ulic jako na Ukrajině a vyjadřovat svou nedůvěru vůči tomu či onomu. Teď je to čistě v parlamentní úrovni." Zdůraznil, že osobně nebude hledat východisko, protože by pak sám sebe musel označit za aktivistického.

Klaus podle svých slov cítí za současnou vládu Stanislava Grosse mnohem větší odpovědnost než za předchozí kabinet Vladimíra Špidly, který nejmenoval.

Nechce ovlivnit sjezd ODS

Čestný předseda ODS Klaus v sobotu navštíví kongres největší opoziční strany. "Na chvíli tam přijdu a řeknu pětiminutovou zdravici a zase odejdu. Čestný předseda je opravdu spíše čestný titul než jakákoli funkce, tak doufám, že to nikdo takhle nebude interpretovat."

Na dotaz, zda bude k něčemu vybízet, Klaus řekl: "To teda určitě ne, takovou ambici bych neměl a taky na ni nemám sebemenší nárok." ODS podle něj v podstatě obstála, zkonsolidovala se a je stabilním subjektem politické scény. Prezident soudí, že občanští demokraté něco hájí a nacházejí své voliče. Klaus však naznačil, že za úspěchem jeho bývalé strany je i neschopnost ostatních.

"Druhá stránka věci je, jak se chovají soupeři této politické strany a jestli oni dostatečně silně oslovují svoje voliče. V kombinaci těchto dvou věcí jsou letošní volební výsledky podle mého soudu," uvedl Klaus.

Reklama

Výběr článků