Hlavní obsah

Kandidátka na šéfku Pirátů: Jsem přesvědčením komunistka

5. 1. 2022, 12:39

Pirátská kandidátka na předsedkyni strany Jana Michailidu se otevřeně hlásí k původní komunistické ideologii. Napsala to na online fóru strany. Michailidu se v sobotu utká s dosavadním šéfem Ivanem Bartošem.

Foto: Piratskelisty.cz

Ing. Jana Michailidu

Článek

„Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ reagovala Michailidu na dotaz, který jí položil účastník diskuse Lukáš Doležal.

Michailidu v sobotu na online kongresu Pirátů vyzve dlouholetého předsedu strany Ivana Bartoše. Ten dlouhodobě levicovou orientaci strany odmítá a označuje ji za liberálně-středovou.

Piráti jsou v sobě. Europoslankyni ruply nervy, kvůli komunistické kandidátce sáhla k vulgaritám

V kandidátské řeči na stranickém fóru uvedla, že Piráti jsou v krizi. Dále podotkla, že nabízí návrat transparentnosti do stranické diskuse i rozhodování, ale také „snahu o nalezení cest, jak mediálně komunikovat autentické pirátství”.

Michailidu je doktorandkou VŠCHT v oblasti biotechnologie. Aktuálně působí jako vedoucí meziresortního týmu pro návykové chování. V roce 2014 působila jako místopředsedkyně strany.

V boji o předsednické křeslo se dále utká se senátorem Lukášem Wagenknechtem a ostravským radním Davidem Witoszem.

Pikal pozastaví členství u Pirátů

Doležala v září zajímaly její politické názory. „Několikrát jsem narazil na to, že jsi zastánkyní komunismu – v tom nebolševickém, nestalinistickém pojetí. Moc nechápu, co to konkrétně znamená, tak bych si pod tím rád představil něco konkrétního. Co to tedy konkrétně znamená a jakou roli v tom hraje Tvůj názor na kapitalismus. Jak to jde dohromady s Pirátskou stranou,“ ptal se na fóru.

„Pirátský boj proti kapitalismu“

Michailidu ho nejprve odkázala na knihu „Marxismus a Bolševismus: Demokracie a diktatura“ od Karla Kautského. „Pokud ti není jasné, co znamená komunismus, doporučuji si přečíst něco o marxismu. (...) Moje přesvědčení o ideálním chodu světa pro všechny okolo se pak dá nazvat liberálně socialistickým,“ uvedla.

Bartoš oznámil kandidaturu na šéfa Pirátů. A posypal si hlavu popelem

Zdůrazňovala přitom, že podle ní stojí vždy na prvním místě „společenský konsensus“.

Pokud jde o spojení s Piráty, je výrazná členka přesvědčená, že „abolishment (odstranění) duševního vlastnictví je neoddiskutovatelná součást pirátství“. Dodala, že to považuje také za součást jednoho z hlavních pirátských bojů proti kapitalismu.

Reklama

Výběr článků