Hlavní obsah

Jsme na úpatí další vlny epidemie, míní Vojtěch

7. 9. 2021, 17:10

Česko je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na úpatí další vlny epidemie, která znovu přichází ze západu, kde počty nových případů nákazy koronaviru rostly už v minulých týdnech. V pondělí testy v ČR zachytily 391 nových případů, o 150 více než před týdnem. Situace podle ministra není dramatická, a to ani v Karlovarském kraji, kde je počet nových nákaz na 100 000 obyvatel za týden nejvyšší. Vojtěch to v úterý řekl novinářům po setkání se slovenským protějškem Vladimírem Lengvarským.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Článek

„Očekával jsem, že se situace může po prázdninách zhoršit. Neříkám, že je to jenom otázka návratu dětí do školy, ale obecně otázka návratu společnosti do nějakého normálního režimu, větší mobilita lidí,” uvedl Vojtěch.

Podle něj se zatím nárůst počtu případů neprojevuje výrazně závažným klinickým průběhem onemocnění, byť i v nemocnicích pacientů přibylo. Hospitalizováno je 82 lidí, Vojtěch dodal, že byli přijati čtyři lidé ve vážném stavu. Z nově nakažených jsou podle ministra více než tři čtvrtiny neočkovaných.

Čísla rostou a nejde to svádět jen na školy, upozorňuje Dušek

Domácí

Aktuálně nejhorší situace je v okrese Karlovy Vary, kde je počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden vyšší než 67 případů, v celém kraji pak 33. Druhý nejhorší okres, Písecko, má 40 případů. Podle ministra za tím stojí víc faktorů.

„Může to být faktor příhraničního regionu. Jsou také efekty návratů lidí z dovolených, víme od tamních hygieniků, že jsou tam importy ze zahraničí,” vysvětlil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý na Litoměřicku řekl České televizi, že vláda očekává, že počet nakažených covidem-19 dál poroste. Případná opatření proti šíření koronaviru podle něj ale budou lokální. Nejvíc se nyní sleduje situace v Karlovarském kraji, kde je z epidemického hlediska nejméně příznivá situace.

Babiš: Počet nakažených dál poroste. Opatření ale budou lokální

Domácí

Vyšší počet pozitivních případů tam ukázalo i testování ve školách, zejména na středních. „Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Je to jedno z případných lokálních opatření, kdyby se ukázalo, že se tento trend projevil i v další vlně testování, jejíž výsledky čekáme,” řekl ministr. Uvažoval by pak o pokračování testů.

„Nemyslím si, že v tuto chvíli jsme v situaci, kdy bychom dělali nějaká razantní restriktivní opatření,” dodal.

Situaci chce dál monitorovat a na konci září vyhodnotit, podle kterého z možných scénářů se epidemie v Česku vyvíjí. Ani podle premiéra zatím není připraven žádný návrh nových opatření.

Nejhorší predikce: Na podzim přes tisíc nakažených denně

Koronavirus

„V tuto chvíli žádná opatření neplánujeme. Vše bude záležet na aktuálním vývoji epidemiologické situace, která se dynamicky mění,” řekla mluvčí krajské hygienické stanice.

Reklama

Související témata:

Výběr článků