Hlavní obsah

Je tu toxická atmosféra. Pracovníci Národního ústavu duševního zdraví si u ministra stěžují na svého šéfa

4:40
4:40

Poslechněte si tento článek

Klecany

Spory uvnitř Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) se vlečou už několik let. Pro zhruba čtvrtinu kmenových zaměstnanců je ale situace už neúnosná. Ředitel Petr Winkler se podle nich dopouští nátlaku na některé pracovníky, jiné omezuje v tom, aby mohli žádat o granty, a ústav se pod jeho vedením personálně rozkládá. Výhrady ředitel odmítá. Ministerstvo zdravotnictví reaguje na nespokojenost psychiatrů tím, že nabídlo zájemcům o vedení, ať se přihlásí se svou vizí.

Foto: archiv Petra Winklera, Novinky

Petr Winkler

Článek

„Ústav je v tuto chvíli výrazně ohrožen a do značné míry rozvrácen. Panuje tam toxická a nepřátelská atmosféra, ve které se těžko pracuje a přicházejí další nejistoty o budoucím směřování našeho ústavu,“ uvedl za signatáře psychiatr Filip Španiel, vedoucí Centra prvních epizod SMI (vážných duševních nemocí).

Dlouhodobou nespokojenost přišla přibližně desítka lékařů a výzkumníků vyjádřit v úterý před resort zdravotnictví, kam přinesli v pořadí už druhý otevřený dopis ministrovi Vlastimilu Válkovi.

„Jsou pod ním podpisy vesměs vedoucích pracovníků, ať už jednotlivých výzkumných center, programů nebo klinických oddělení. Těch 130 signatářů tvoří páteř vědecko-klinického působiště v NÚDZ,“ dodal psychiatr Španiel.

Na nedůvěru vůči vedení ústavu, který se věnuje neuropsychiatrii a duševnímu zdraví, upozorňují svého zřizovatele od loňského podzimu.

Docházelo k bossingu?

NÚDZ se podle nich odklání od medicínského zaměření a vlivem vnitřních sporů bylo poškozeno jeho dobré jméno u grantových agentur, na kterých je chod ústavu vysoce závislý. Pod tíhou atmosféry odchází i kvalitní pracovníci, zvláště u zdravotních sester je to problém. V dopise zmínili i pochybnosti o hospodaření nebo to, že v ústavu mělo docházet k bossingu, tedy formě šikany vybraných zaměstnanců.

„Pan doktor Winkler bagatelizoval problémy na klinice a dělá do ní necitlivé zásahy. Za zády primáře kliniky se podílel na donucení vrchní sestry k odchodu před dvěma lety, čímž výrazně narušil atmosféru,“ doplnil Miloslav Kopeček, vedoucí lékař oddělení 3, které se zaměřuje na diferenciální diagnostiku a léčbu závažných duševních poruch.

„A jestli není bossing to, že přední kritik pana ředitele dnes jako seniorní výzkumník nesmí podávat granty, a je tudíž zlikvidován s celou svou skupinou, tak co už jiného? Nad celým ústavem je atmosféra uzavřenosti,“ dodal Španiel s tím, že všichni, kteří vystoupili veřejně, se vystavují riziku postihu. Interní regule jim to totiž zakazují.

Winkler k rezignaci nevidí důvod

Ředitel Winkler tvrdí, že otevřený dopis obsahuje nepravdivá tvrzení. K rezignaci nevidí důvod. Pro Zdravotnický deník uvedl, že ústav zaměstnává 700 pracovníků a vzedmutí 130 z nich je zlomek, který k provozu přispívá omezeně. Na 244 lidí je ale zaměstnáno na dohodu, externě pro ústav dělají výzkum a nejde o kmenové zaměstnance.

Akci přičítá nesouhlasu části zaměstnanců s jeho jmenováním před čtyřmi lety, označil to za „cílené vyvolání atmosféry nejistoty“.

„Situaci považujeme za nešťastnou, nicméně je třeba konstatovat, že ředitel NÚDZ se od počátku snaží o otevřený dialog, poskytování informací a ujištění všech zaměstnanců, že stojí za jejich prací a že i nadále podporuje všechny činnosti, které z ústavu činí špičkové vědecko-výzkumné i klinické pracoviště,“ sdělil Novinkám mluvčí NÚDZ Jan Červenka.

Winkler trvá na tom, že se během jeho vedení hospodaření zlepšilo, ústav funguje dobře a některá nařčení lze podle něj označit za pomluvu. Řešit to chce právní cestou.

Válek chce opět vidět vizi

Řešení, s nímž přišlo ministerstvo, zajistí resortu čas. Ministr Válek vyzval zájemce, ať mu doručí do konce května svou představu o tom, kam se má NÚDZ posouvat. Včetně Winklera, od něhož si Válek podle svých dřívějších vyjádření už vizi zřejmě musel vyžádat, stejně jako ji chtěl od všech ředitelů přímo řízených organizací.

„Rozhodl jsem, že dám příležitost komukoli, kdo má zájem a kvalifikaci vést instituci tohoto typu, aby nastínil vizi, jak si další vedení a rozvoj NÚDZ představuje. O vizi dalšího fungování NÚDZ požádám i současného ředitele Winklera,“ uvedl ministr.

Podle ředitele odboru přímo řízených organizací na ministerstvu Jana Michálka je poté posoudí odborná komise a doporučí ministrovi další postup. Jasno by mělo být v půli letních prázdnin.

Nespokojení pracovníci Válkův krok ocenili.

„Na ministerstvo se obracíme s plnou důvěrou. Myslíme si, že je to výrazem snahy řešit situaci, a v tuto chvíli je to dobrý přístup,“ dodal Španiel. Věří, že se podaří vyřešit situaci co nejdřív. V krajním případě nevylučují, že z ústavu odejdou. NÚDZ by tím mohl přijít o důležité odborníky.

Výběr článků

Načítám