Hlavní obsah

Je-li EU Třetí říše, pak je Zeman kolaborant. Politici odmítají Ovčáčkův výklad historie

29. 9. 2017, 13:31

Za ostudné označují politici vyjádření mluvčího Hradu Jiří Ovčáčka, který přirovnal vztah Evropské unie k České republice ke kuratele Třetí říše nad protektorátem Čechy a Morava. Zastání našel hradní úředník jen u Tomia Okamury, podle něhož je Unie jakousi „čtvrtou říší”.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman s mluvčím Jiřím Ovčáčkem

Článek

„Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!” napsal prezidentův mluvčí na Facebooku v souvislosti se zjištěním Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, že v rumové příchuti, která se používá mimo jiné při výrobě lihoviny tuzemák, mohou být nebezpečné látky. Ty mohou podle úřadu narušit genetický materiál živých buněk.

Ovčáčkova výroku si všimly agentury Reuters a DPA. [celá zpráva]

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitterovém účtu sdílel vyjádření českého zastoupení Evropské komise, která jako „Údajná říše EU” Ovčáčkovi „skromně” doporučila, aby si věc nastudoval dřív, než začne šířit nepravdivé zprávy.

Následně premiér připomněl, že ačkoliv Ovčáček zveřejnil své pojetí historie na soukromém účtu, stále je mluvčím hlavy státu. „Jaký prezident, takový mluvčí. Ovčáček je jen šikovný nástroj Zemana pro zviditelňování, urážení oponentů a rozdělování společnosti,” dodal na Twitteru.

Je Zeman kolaborant? ptá se Telička

Europoslanec za ANO Pavel Telička označil na Twitteru dění na Hradě slovem bordel. „Mluví jménem prezidenta – eurofederalisty? Bože, to je pád. A ČR padá s nimi,” napsal. Později ještě podotkl, že pokud je Unie říší, pak je prezident Miloš Zeman coby hlava členského státu říše de facto kolaborant. „A Ovčáček pro něj dokáže dělat,” dodal.

„Je to další ostuda v řadě, která nás ve světě poškozuje, zvlášť když se proti tomu jeho šéf neohradí a nevyhodí ho. Mluví tady za hlavu státu," komentoval Ovčáčkova slova místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ovčáček si podle něho nevidí na špičku nosu. „Je nekompetentní a demagog,” soudí.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky se na Hradě zřejmě rozhodli posouvat obraz Česka nejen na východ, ale zkoušejí také, jak hluboko se dá klesnout. „Je to samozřejmě další nepřijatelný úlet pana Ovčáčka. Nemá smysl se nad tím ani pohoršovat,” řekl Kupka.

Nezná historii, míní komunistická europoslankyně

Europoslankyně KSČM Kateřina Konečná uvedla, že Ovčáčka už déle nevnímá jako mluvčího prezidenta, je spíš podle ní mluvčím sebe sama. „Srovnávat EU se Třetí říší může pouze ten, který na základní škole prospal velmi mnoho hodin dějepisu a nevidí rozdíl mezi plynovou komorou, která měla zabíjet, a naopak ochranou spotřebitele před škodlivými látkami,” uvedla.

Evropská unie má podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka sice daleko k dokonalosti, ovšem vyvolávají se podle něho zbytečné vášně. Pokud má Ovčáček indicie, že někdo zneužívá unijní instituce, aby poškodil české producenty, měl by s nimi podle Benešíka přijít. „Pokud říká svůj názor, aby zaujal, je to naprosto nepatřičné,” řekl.

Okamura vidí čtvrtou říši

Šéf strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura však řekl, že EU je propojením států a nadnárodních korporací, které ve skutečnosti Brusel řídí. Je podle něho potlačována národní suverenita, svoboda slova mizí a nepřátelé Bruselu jsou dehonestováni, denně přibývají zákazy, příkazy a byrokracie.

„Fašizující tendence jsou jasně viditelné a nelze je nevidět – ano, jsme ve spárech čtvrté říše,” soudí Okamura.

Reklama

Související témata:

Výběr článků