Hlavní obsah

Jak velké bude letos sucho? Rozhodnou nejbližší týdny

25. 4. 2019, 18:46

O intenzitě sucha a jeho dopadech se podle odborníků rozhodne v nejbližších týdnech. Pokud vyjde předpověď na nejbližší dny, která slibuje výraznější srážky, nemusely by se naplnit černé scénáře, míní šéf Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder. Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička očekává další suchý rok a připomněl, že v krajině chybí zhruba roční úhrn srážek.

Foto: Profimedia.cz

Sucho by pocítili nejenom zemědělci

Článek

Meteorologové očekávají, že v pátek bude oblačnosti přibývat. Odpoledne a večer bude v Čechách na většině území pršet nebo budou přeháňky. Oblačno až zataženo by mělo být až do příštího úterý. Už to by podle Riedera přírodě, vegetaci a půdní vlhkosti výrazně pomohlo.

„Z hlediska zemědělské produkce a zemědělského sucha rozhodne tento víkend. Předpověď je taková, že by mělo začít pršet, nicméně je i možné, že srážky vypadnou zhruba o 100 kilometrů jinde než v ČR. To by nebylo dobré, ale tuto chvíli to nedokážeme s jistotou říct,” uvedl šéf meteorologů, podle nichž bude duben rekordně suchý.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Předpokládaný vývoj srážek od pátečních 23:00 hodin do sobotních 8:00 podle modelu ALADIN.

„Letošní sucho se ozvalo nezvykle brzy. Vývoj potvrzuje trendy posledních pěti let, kdy spadlo oproti normálu o 400 milimetrů srážek méně. Znamená to, že nám v krajině chybí téměř roční úhrn srážek,” řekl Sklenička. Odráží se to na nízkém stavu zásob podzemní vody nebo na nedostatečném nasycení půdy vodou, dodal.

Pitná voda je, problém je přesto vážný

Průtoky v řekách a potocích jsou ve srovnání s loňskem menší, a to i přesto, že na tom letošní zima byla srážkově výrazně lépe. Klesly i hladiny podzemních vod ve vrtech, vodní deficit se tak stále prohlubuje. Rieder ale upozornil, že zdroje pitné vody v ČR jsou dostatečné. Například vodní nádrž Želivka, největší v Česku, je podle něj plná z 97 procent. I jihomoravské nádrže jsou téměř naplněné.

Čerpání vody řeší novela vodního zákona, o níž bude brzy jednat vláda. Podle původního návrhu budou například obce s rozšířenou působností moci používání vody omezovat. Lidé, dokud jim teče voda z kohoutku, nemají podle Riedera pocit, že je problém se suchem vážný.

Vodní elektrárny snižují výrobu

Na sucho se připravují i elektrárny. Mluvčí ČEZ Martin Schreier řekl, že během prvních tří měsíců roku byla výroba v elektrárnách firmy na dlouhodobém průměru.

„Duben už je výrazně horší a čísla celkově snižuje. Aniž bychom chtěli predikovat, protože do konce roku je ještě daleko, tak bez nějaké výrazné pomoci přírody nastane situace jako loni, kdy velké elektrárny vyráběly pouze na určitou část svého výkonu a malé musely být nárazově odstavovány,” uvedl. Výroba ve vodních elektrárnách ČEZ v ČR se loni snížila proti předloňsku o 9,2 procenta na 1,88 miliardy kilowatthodin.

Reklama

Výběr článků